Podcinanie :)

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Podcinanie :)

Postprzez marcelzwierzak » 1 lip 2012, o 16:35

Witam, jestem nowy, trafiłem tutaj szukając odpowiedzi na pytania dotyczące podcięcia.

Mam 5 papryczek. Jedna ma około 50cm i jako jedyna posiada już kwiaty. Kolejna ma około 40cm, i wypuściła dopiero pąki. Obie są już rozgałęzione w koronie. Pozostałe 3 papryczki mają około 30cm. Pytanie brzmi, czy podciąć u góry te papryczki które nie wypuściły jeszcze pąków i mają jeden pęd?

Poza tym, dzisiaj odciąłem dla najwyżej papryczki liście u podstawy, do około 20 cm, bo doczytałem się, że tylko marnują energię która może być lepiej wykorzystana u góry. Pytanie brzmi, czy podcinać również pozostałe papryczki u podstawy, kiedy będą równie dojrzałe jak ta największa?

Dodaje zdjęcie. Pierwsza po prawej to ta z kwiatami, a pierwsza po lewej ta z pąkami.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
marcelzwierzak

NOWY
 
Posty: 43
Dołączył(a): 1 lip 2012, o 16:33
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Podcinanie :)

Postprzez ras13 » 1 lip 2012, o 16:40

W zasadzie to już czas żeby rośliny zaczynały kwitnąć, każde podcinanie spowolni czas zakwitu, więc lepiej się wstrzymać według mnie.
Ja swoje rośliny tnę pierwszy raz jak mają 15cm, dobrze im to robi, bo się fajnie rozkrzewiają.
Avatar użytkownika
ras13

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 539
Images: 312
Dołączył(a): 6 cze 2011, o 19:16
Lokalizacja: whitestock
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Podcinanie :)

Postprzez marcelzwierzak » 1 lip 2012, o 16:44

Prawa i lewa już kwitną, ich nie ruszam, poza odcięciem liści od dołu. chodzi mi o te 3 środkowe, które nie mają nawet 20cm, ani nawet nie mają pąków. chcę podciąć od góry i mieć pewność, że jak zaczną wypuszczać pąki, to już będą rozgałęzione. A co z podcinaniem liści u dołu? :>
Ostatnio edytowano 1 lip 2012, o 16:46 przez marcelzwierzak, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
marcelzwierzak

NOWY
 
Posty: 43
Dołączył(a): 1 lip 2012, o 16:33
Papryki:

Re: Podcinanie :)

Postprzez ras13 » 1 lip 2012, o 16:45

Dla mnie to za późno na podcinanie, nie odcinaj żadnych liści z dołu bo roślina potrzebuje ich do fotosyntezy.
Avatar użytkownika
ras13

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 539
Images: 312
Dołączył(a): 6 cze 2011, o 19:16
Lokalizacja: whitestock
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Podcinanie :)

Postprzez marcelzwierzak » 1 lip 2012, o 16:50

Dobra, w takim razie niech rosną po swojemu. Prawą i lewą od dołu już podciąłem, mam 20cm badyl, a na górze ładne drzewko, zobaczymy co z tego będzie..
Avatar użytkownika
marcelzwierzak

NOWY
 
Posty: 43
Dołączył(a): 1 lip 2012, o 16:33
Papryki:

Re: Podcinanie :)

Postprzez G_R » 2 lip 2012, o 09:36

marcelzwierzak napisał(a):Poza tym, dzisiaj odciąłem dla najwyżej papryczki liście u podstawy, do około 20 cm, bo doczytałem się, że tylko marnują energię która może być lepiej wykorzystana u góry.

Doczytałeś się bzdur. Liście to fabryki energii, im więcej tym lepiej. Obrywa się jedynie chore i obumierające.
Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa.
Avatar użytkownika
G_R

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 480
Images: 0
Dołączył(a): 6 maja 2011, o 10:58
Lokalizacja: 8 minut na południe od Wrocławia
Papryki:

Re: Podcinanie :)

Postprzez karlos » 2 lip 2012, o 10:45

Zawsze należy dążyć do maksymalnej powierzchni bryły korzeniowej i ulistnienia rośliny! Po to się wcześnie przycina papryki, aby się dobrze rozkrzewiły. Automatycznie zwiększa się ilość liści które zwiększają wydajność fotosyntezy, ze względu na swoją całkowitą powierzchnie.

Obrywanie liści ma sens przed zimowaniem, gdy chcemy szybkiego wybarwienia papryk.
Zresztą, chore, zżółkniałe liście na ogół same opadają ;)
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:


Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości