Dojrzewanie Jalapeño

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Dojrzewanie Jalapeño

Postprzez Bolo » 28 sie 2012, o 09:15

Witam serdecznie.

Oto moje Jalapeño purple.

1768
1767
1766
1765

Było zielone i zaczęło się fioletowieć gdzieś już na początku lipca - potem dłuuuuugie nic - już zaczęło mnie to wkurzać, aż tu nagle kilka (3-4) dni temu rach, ciach! I nagle zaczęło się od dołu purple robić. Teraz są łobydwa całe purple - gdzieś tak od wczoraj rana - albo i wcześniej. Jeszcze mam to trzymać, czy już pod nóż? Bom głodny :) ?

A drugie moje pytanie brzmi: Na zdjęciu widać kwiaty. Da to radę jeszcze jakoś zaowocować w Tym roku, czy obciąć te kwiaty i wywalić doniczkę na mniej nasłonecznione okno - niech doczeka do wiosny? Mam problem z miejscem na oknach słonecznych, bo mi w czerwcu chińskie odmiany wytrzaskał grad i się ratują - będzie coś z tego?

Czy papryki muszą mieć słońce? Tzn - czy bez słońca się nie wybarwią?

pozdrawiam serdecznie

P.S. Wiem, wiem - krzak marnie wygląda - mam tez na dworze z 9 i tamte są piękne i mają do 20 papryk na krzaku - a nie 2 jak ta bidula :)
Avatar użytkownika
Bolo

NOWY
 
Posty: 12
Images: 8
Dołączył(a): 27 lip 2012, o 08:46
Lokalizacja: Breslau, Śląsk
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Dojrzewanie Jalapeño

Postprzez V3rtyX » 28 sie 2012, o 09:57

mozesz juz zbierac :)
pewnie jeszcze zaowocuja
'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam
Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd nie zazna śmierci.
Avatar użytkownika
V3rtyX

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1302
Images: 79
Dołączył(a): 24 maja 2011, o 12:56
Papryki:

Re: Dojrzewanie Jalapeño

Postprzez Bolo » 28 sie 2012, o 12:05

Dzięki :)

Właśnie wszamałem jedną z obiadem. Smak? Masakra- słodki, soczysty:) Na prawdę wyśmienity - nie do porównania z tym ze sklepu. jedno, co mnie martwi, to .... brak ostrości? Cośtam na początku niby było lekko ostre... Może to efekt pożerania codziennie suszonego czy też wędzonego 7pota, skorpiona, czy języka diabła od bercika :) Może Jalapeño już na mnie nie działa, albo coś źle uprawiałem :) moc jak dla mnie 0.01/10 przy 10 dla 7pd. Ale smak?..... Już się nie mogę doczekać dojrzałych chińczyków. 7pyellow, 7pd, Naga Morich. Jak na razie pożerałem niedojrzałe do końca muai purple :) - ale niesmaczne jakieś takie są :) - jak trawa (ostra) smakują :). Mam nadzieję, że chińczyki będą pyszne.

A czy ktoś zna odpowiedź na pozostałe pytania?
Avatar użytkownika
Bolo

NOWY
 
Posty: 12
Images: 8
Dołączył(a): 27 lip 2012, o 08:46
Lokalizacja: Breslau, Śląsk
Papryki:

Re: Dojrzewanie Jalapeño

Postprzez Bolo » 31 sie 2012, o 09:21

Mam jeszcze pytanie. To jest Chichimeca czyli jakieś tam lepsze Jalapeño


1779
1780
1781

Kiedy to dojrzeje? Było to zielone z miesiąc i nagle dzisiaj rano patrze i te charakterystyczne krechy się pojawiły. Tamto purple nie miało krech, gdy je pożerałem. Może za wcześnie je wszamałem. Nasiona były jakby pomarańczowe..


A tu mam zonk:

1782

To jest 7py, z tym że ta papryczka jest jako jedyna żółta (zrobiła się żółta w 2 dni). Dojrzała? Inne papryczki są nadal zielone, ale są znacznie większe. obok tych zielonych widać 7pd - ale te się domyślam, że mają być brązowe (sraczkowate:) ?

Bardzo proszę o poradę, bo od ostatnich 2 Jalapeño purple nic nie jadłem i lecę tylko na "suszu" :) Dopiero teraz do mnie dotarło, że muai purple ma być purple a nie violet:) A ja jadłem jak były violet :) Stąd moze ten smak trawy :) Teraz jak patrzę na Explosive Ember, któy też robi się purple z violeta - to się sam z siebie śmieję, że opendzolawłem prawie cały krzaczor niedojrzałej papryki :)

jak widac dojrzewanie to bardzo wazna kwestia dla prawiczka paprykowego (i pewnie nie tylko paprykowego:)
Avatar użytkownika
Bolo

NOWY
 
Posty: 12
Images: 8
Dołączył(a): 27 lip 2012, o 08:46
Lokalizacja: Breslau, Śląsk
Papryki:

Re: Dojrzewanie Jalapeño

Postprzez Justysia » 31 sie 2012, o 11:13

Explosive ember dojrzewa na kolor czerwony więc musisz poczekać aż z fioletu zrobi zię czerwony, wtedy szamać :)
Avatar użytkownika
Justysia

CHILIHEAD
 
Posty: 844
Images: 1
Dołączył(a): 12 cze 2011, o 13:31
Lokalizacja: Moje miasto ŁDZ
Papryki:

Re: Dojrzewanie Jalapeño

Postprzez Bolo » 31 sie 2012, o 11:22

Dzięki dzięki:) Ale ja EEember na szczęście nie opędzlowałem - tylko muai Purple :) niedojrzałe. A co z tą żółtą 7py i zielonymi jalapeno chichimeca? Nadaje się to, czy czekać ? :P Ta żółta papryczka aż się prosi. Ale pewnie trzeba poczekać aż nabierze mocy... Ale ile :) POMOCY :).

-- 1 wrz 2012, o 11:52 --

Ja pierdziele - nie wytrzymałem i zerwałem tego małego żółtego potwora. Hesusiemaryja. Mówię do żony: pewnie jakiś mutant i zero mocy będzie. Przepołowiłem możem.. Patrzem czy nasiona zółte. Akurat było mało i niewidoczne. Patrze a tam jaki płyn w środku tej papryki - myślę sobie : kapsaicyna. No ale mózg się jeszcze nie boi tej zdradzieckiej cieczy zebranej wewnątrz paprykosa. No to jęzorem go ! :) I AAAAAAA - jak walneło mocą :) Ale tak inaczej niż te suszone. Mocniej, ale tak przyjemniej :) Potem na suchara nóż polizałem :) I wtedy dopiero poraziło :) ale fajnie :) Soczek 7py jest na prawdę pyszny. Dobra daję go na kanapencjała - niby mój pusty mózg podpowiada: nie dawaj tego dużo:) Ale Co tam Przyciąłem z 3 paseczki z tego potworka. O maj gad! :) ale dało w palnik :) Dobre, bo piekielne :) Na prawdę nie ma żartów, jeśli ktoś nie iwe z czym ma do czynienia :) Na szczęście sprawdzony sposób (jakiś napój z dużą ilością lodu) i można przeczekać te 15 min niemiłosiernego palenia :) ale ten uśmiech od ucha do ucha :) Ciężko ocenić walory smakowe 7pot yellow - kiedy Cię pali gardło i jamiszcze gębowe :)

Ale z miłą chęcią wrzuciłbym taką jedną małą 7py do jakiegoś gulaszu lub zupy - tylko mnie żona by zakatrupiłą :)

P.S. Prosze moderatora o zmiane tytułu wątku na "Dojrzewanie Ostrych Papryk"

No i jak? Mogę te zielone jalapeno jeść?
Avatar użytkownika
Bolo

NOWY
 
Posty: 12
Images: 8
Dołączył(a): 27 lip 2012, o 08:46
Lokalizacja: Breslau, Śląsk
Papryki:

Re: Dojrzewanie Jalapeño

Postprzez Bolo » 4 wrz 2012, o 07:53

ee to forum jakieś omkłe jest :(

Więc sobie sam odpowiem, żeby inni moze skorzystali.

Jalapeno było niedojrzałe, choć w miarę ostre.

Widocznie trzeba sobie samemu radzić :(
Avatar użytkownika
Bolo

NOWY
 
Posty: 12
Images: 8
Dołączył(a): 27 lip 2012, o 08:46
Lokalizacja: Breslau, Śląsk
Papryki:

Re: Dojrzewanie Jalapeño

Postprzez 666elvis666 » 4 wrz 2012, o 22:27

Jeżeli chcesz dodać ostrości papryczkom, to kiedy zauważysz zawiązki podlewaj roztworem wody z siarką. Najlepiej 2-3g na 1litr wody. Oczywiście w odpowiednich ilościach dawkować takowy roztwór, najlepiej co 4 dni. Siarka w tej fazie wzrostu rośliny odpowiada głównie za ostrość papryczek. Tylko, że wszystko z umiarem :) Jeżeli przedawkujesz to.... Nie muszę chyba kończyć . <study>
Avatar użytkownika
666elvis666

NOWY
 
Posty: 13
Dołączył(a): 29 sie 2012, o 20:32
Lokalizacja: Lublin
Papryki:

Re: Dojrzewanie Jalapeño

Postprzez Syndi » 5 wrz 2012, o 16:09

Bolo napisał(a):No i jak? Mogę te zielone jalapeno jeść?

Bolo napisał(a):ee to forum jakieś omkłe jest :(

Forum nie jest omkłe tylko bardzo kulturalne - i po prostu nie odpowiada na głupie pytania.
Na innym forum byś miał odpowiedzi forumowiczów w tym stylu:
1 forumowicz by napisał że da się zjeść, ale nie wiadomo jak to zniesie organizm;
14 którzy podzielą się podobnymi doświadczeniami przy jedzeniu cayenne;
7 którzy ostrzega o niebezpieczeństwach grożących przy jedzeniu jalapeno;
2 (w tym ja 8-) )którzy przeniosą cię do działu "Encyklopedia Papryk" viewtopic.php?f=57&t=632 tam pod podpisem Informacje, 3-ci myślnik jest WSZYSTKO NAPISANE;
2 którzy zaczną się kłócić i przeniosą dyskusję to do działu "Testy Chiliheadów";
7 którzy wytkną błędy gramatyczne/ortograficzne w postach na temat jedzenia jalapeno;
5 którzy pojada tym co wytykali błędy;
3 którzy poprawia te błędy;
6 którzy będą się kłócić czy mówi się "jalapeno"; czy "halapenio" i 6 którzy powiedzą im ze są głupi;
2 profesjonalnych hodowców którzy poinformują wszystkich ze mówi się "czuszka";
15 wszechwiedzących, którzy twierdza ze siedzieli w tym temacie i mówi się "pepperoni";
36 którzy będą debatować które odmiany jalapeno są najsmaczniejsze;
7 którzy podeślą linki gdzie można zobaczyć rożne jalapeno;
4 którzy napiszą ze te linki nie działają i podeślą nowe;
43 którzy zacytują kilkanaście postów, a pod cytatami pisząc: "Ja tez" / "Zgadzam się"
5 którzy napiszą ze odchodzą z forum, bo nie mogą dłużej znieść kontrowersji wokół jalapeno;
4 którzy napiszą ze "TO JUŻ BYŁO!"
13 którzy napiszą żeby "szukać" zanim napisze się kolejne pytania o jedzeniu zielonego jalapeno;
1 który okazyjnie zapyta się: czy da się zjeść zieloną bhut jolokie?
15 którzy podziela się swoimi doświadczeniami w dziedzinie marynowanych jalapeno.


tak że żeby forum było normalniejsze ja jestem ten pierwszy i proponuję zajrzeć do viewtopic.php?f=57&t=632 tam pod podpisem [b]Informacje, 3-ci myślnik jest WSZYSTKO NAPISANE[/b]
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Syndi

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1304
Images: 52
Dołączył(a): 16 maja 2011, o 16:13
Lokalizacja: wieś niedaleko od Stolicy
Pochwały: 20
Highscores: 1
Papryki: ...są dla mnie najważniejszą przyprawą

Re: Dojrzewanie Jalapeño

Postprzez Oliwka » 5 wrz 2012, o 16:20

Syndi napisał(a):
Bolo napisał(a):No i jak? Mogę te zielone jalapeno jeść?

Bolo napisał(a):ee to forum jakieś omkłe jest :(

Forum nie jest omkłe tylko bardzo kulturalne - i po prostu nie odpowiada na głupie pytania.
Na innym forum byś miał odpowiedzi forumowiczów w tym stylu:
1 forumowicz by napisał ...

tak że żeby forum było normalniejsze ja jestem ten pierwszy i proponuję zajrzeć do http://www.chilihead.pl/viewtopic.php?f=57&t=632 tam pod podpisem [b]Informacje, 3-ci myślnik jest WSZYSTKO NAPISANE[/b]




Pięknie to ująłeś ;)
Avatar użytkownika
Oliwka

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 85
Images: 7
Dołączył(a): 28 sie 2012, o 18:09
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 1
Papryki:

Następna strona

Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 5 gości