Odmiany, które nie mają szans dojrzeć bez doświetlania

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Odmiany, które nie mają szans dojrzeć bez doświetlania

Postprzez telep_lbn » 9 paź 2012, o 22:14

Witam, interesuje mnie, jakie odmiany chili na pewno NIE dojdą w naszym klimacie bez doświetlania, nawet biorąc pod uwagę stworzenie im bardzo dobrych warunków na przestrzeni całego sezonu?

Z góry dzięki za odpowiedzi, pozdrawiam.
Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.


Avatar użytkownika
telep_lbn

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 178
Images: 33
Dołączył(a): 15 wrz 2012, o 23:35
Lokalizacja: południowy-wschód
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Odmiany, które nie mają szans dojrzeć bez doświetlania

Postprzez tomek1491 » 9 paź 2012, o 22:16

według mnie każda dojrzeje. Jak już zaowocuje to potrzeba tylko czasu, no i oczywiscie slonca ciepla wody itp.
Avatar użytkownika
tomek1491

ROZGADANY
 
Posty: 218
Images: 17
Dołączył(a): 29 mar 2012, o 22:24
Lokalizacja: Ciechanów
Pochwały: 3
Highscores: 5
Papryki:

Re: Odmiany, które nie mają szans dojrzeć bez doświetlania

Postprzez G_R » 10 paź 2012, o 10:30

Są takie, którym po prostu brakuje w naszym klimacie ciepłych dni. I w gruncie można się doczekać co najwyżej kwiatków.
Błogosławieni, którzy nie mając nic do powiedzenia, nie oblekają tego faktu w słowa.
Avatar użytkownika
G_R

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 480
Images: 0
Dołączył(a): 6 maja 2011, o 10:58
Lokalizacja: 8 minut na południe od Wrocławia
Papryki:

Re: Odmiany, które nie mają szans dojrzeć bez doświetlania

Postprzez tomek1491 » 10 paź 2012, o 10:31

jak wczesnie zaowocuja to nie widze problemu.
Avatar użytkownika
tomek1491

ROZGADANY
 
Posty: 218
Images: 17
Dołączył(a): 29 mar 2012, o 22:24
Lokalizacja: Ciechanów
Pochwały: 3
Highscores: 5
Papryki:

Re: Odmiany, które nie mają szans dojrzeć bez doświetlania

Postprzez telep_lbn » 10 paź 2012, o 11:18

Mówię właśnie o sytuacji, w której sezon od powiedzmy początku kwietnia do końca września nie jest wystarczający na wzrost wegetatywny, rozwój i dojrzewanie owoców. Z tego co widziałem to wiele osób już w lutym startuje z hodowlą, rozpoczynając ją przez pierwsze miesiące z użyciem growboxa. W tych miesiącach jest za mało Słońca żeby roślinki zdrowo rozwijały się chociażby na parapecie. Myślę, że najwcześniejszy moment na rozpoczęcie kiełkowania (gdy nie mamy boxa) to pierwsza połowa marca. Permanentne wystawienie na dwór to najwcześniej początek maja (ze względu na zdarzające się wcześniej nocne przymrozki). Zakładamy, że wszystko idzie jak po maśle i do końca września papryczki rosną sobie w pełnym Słońcu, gdy jakaś nie zdąży dojść to można ją jeszcze schować do domu na południowe okno (o ile była wystawiona w doniczce), wtedy możemy ostatnie owoce zbierać nawet późną jesienią.

Ale (tu właśnie moje pytanie) - czy są odmiany, którym to nie wystarczy? Macie z tym jakieś doświadczenia? Jak to w ogóle u Was jest - używacie boxa czy nie? Kiedy zaczynacie kiełkować chili?
Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.


Avatar użytkownika
telep_lbn

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 178
Images: 33
Dołączył(a): 15 wrz 2012, o 23:35
Lokalizacja: południowy-wschód
Papryki:

Re: Odmiany, które nie mają szans dojrzeć bez doświetlania

Postprzez Syndi » 10 paź 2012, o 18:14

w sprawie c.chinense: jeżeli zamierzasz hodować papryki indoor, to wysiew w lutym i zbiory od sierpnia do października opękasz bez growboxa, natomiast jeżeli zamierzasz hodować na zewnątrz, to z tych ostrzejszych polecam te odmiany, które nie są aż tak wymagające, tj: Scotch Bonnet, Goronong oraz Bhut Jolokia i Naga Morich - jak jest ciepłe lato. Natomiast habanki, scorpiony i 7poty są trochę bardziej ciepłolubne i potrzebują więcej światła.
Obrazek Obrazek
Avatar użytkownika
Syndi

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1304
Images: 52
Dołączył(a): 16 maja 2011, o 16:13
Lokalizacja: wieś niedaleko od Stolicy
Pochwały: 20
Highscores: 1
Papryki: ...są dla mnie najważniejszą przyprawą

Re: Odmiany, które nie mają szans dojrzeć bez doświetlania

Postprzez telep_lbn » 12 paź 2012, o 23:01

Ok, dzięki za dobre rady ;)

W tym roku white habanero mi się udały mimo lekkiego spóźnienia z rozsadą więc jestem dobrej myśli co do przyszłego sezonu ;)
Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.


Avatar użytkownika
telep_lbn

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 178
Images: 33
Dołączył(a): 15 wrz 2012, o 23:35
Lokalizacja: południowy-wschód
Papryki:


Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości