Pierwsza Hodowla

Masz pytanie, rozpocząłeś przygodę ten dział jest dla Ciebie.

Pierwsza Hodowla

Postprzez Makku » 11 sty 2012, o 23:30

Bry, jestem nowy - cóż, zresztą widać. Mam nadzieje, że od razu nie zostanę zmieszany z błotem. Kilka(naście) pytań mam co do hodowli, cóż - mojej pierwszej.

A więc zacznę od papryczki jaką najlepiej hodować - totalny nowicjusz, hodowla tylko i wyłącznie do gatunków domowych (ewentualnie mogę wystawiać na balkon, ale - słabo z dochodzeniem światła jest tam) więc doniczkowo. I nie chcę nic ostrego żebym nie mógł tego zjeść ;] Osoba niepełnoletnia ze mnie, w temacie papryk - także ze mnie gówniarz - czyli g wiem. Lubię ostre jedzenie, im ostrzej tym lepiej. Ale moja definicja ostrego jest zupełnie inna niż wasza. Moja - słabsza. A więc podsumowując, nie tak piekielnie ostry gatunek, łatwy do hodowania, do warunków domowych, do hodowania w doniczce.

I teraz druga sprawa - czytałem i doczytałem się, że jak zaczynać hodowlę to pod koniec lutego, prawda ?

Następne, nasiona, do czasu wykiełkowania chciałbym zasadzić w czymś takim - http://allegro.pl/mini-szklarenka-na-ka ... 54319.html - dobry pomysł ? Po wykiełkowaniu poprzesadzałbym do doniczek, i tutaj druga sprawa - ile roślin dawać do jednej doniczki ?

Lecę dalej - oświetlenie, no właśnie. Jak to z oświetlaniem hodowli ? W słoneczny dzień mam praktycznie b. dobre warunki - okna dachowe, światło od południa do zachodu pada ciągle na nie. No ale wiadomo - słońce nie zawsze jest, jaka lampa i jakie ... żarówki ? Do niej.

I to chyba wszystko na razie o co chciałem zapytać - no może takie pytanko - gleba - do zasiania nasion i później - do przesadzenia już sadzonek najlepsza jaka by była ?


No... wszystko chyba ? Jakbyście jeszcze mogli mi powiedzieć w jakich warunkach przetrzymywać to wszystko po zasianiu i - jeśli zasiałbym w takiej szklarence co link podałem - to po zasianiu pod "przykrywką" tą od tej właśnie szklarenki. Tak ?

Dzięki więc i - jak ktoś miałby jeszcze rady dla początkującego hodowcy - będę wdzięczny za ich podanie.
Avatar użytkownika
Makku

NOWY
 
Posty: 44
Dołączył(a): 11 sty 2012, o 22:18
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Pierwsza Hodowla

Postprzez emczer » 12 sty 2012, o 03:16

Łatwe w hodowli i niezbyt ostre? Jalapeno, Lemon drop np. :P

Zacznij kiedy chcesz, ale weź pod uwagę, że światło być musi... Jak będziesz roślinki doświetlać, to możesz i nawet w zimie mieć krzaki.

Szklarenka być może, ale po co wydawać kasę? Ja sieje w ściętych butelkach z ziemią, przykrytych folią zwykłą, z dziurkami ;)

Jedna roślina, jedna doniczka, najlepiej. I też nie za duża doniczka na wstępie, zwiększamy miejsce krzakom cyklicznie ;)

Jeśli nie chcesz wydawać kasy na HPS'y to zwykła energooszczędna, dobra żarówka o barwie 2700K i odpowiedniej dla ilości roślin i miejsca mocy wystarczy. Kilka dla równomiernego rozchodzenia najlepiej ;)

Co do gleby, się nie wypowiem, używam zwykłej, uniwersalnej do kwiatów i jest ok.

A szklarenka ma być w ciepłym miejscu, zamknięta, i już <salut>
Avatar użytkownika
emczer

ROZGADANY
 
Posty: 237
Dołączył(a): 30 paź 2011, o 20:05
Lokalizacja: Kostrzyn/Wrocław
Highscores: 3
Papryki:

Re: Pierwsza Hodowla

Postprzez Belfegor » 12 sty 2012, o 06:44

Polecam Westlandie, Cayenne, hmmm co jeszcze niezbyt ostrego hmm Cherry Hot no Pepperoncini czy też Aji Benito ogólnie wszystkie Boccatum sa łatwe w uprawie jak widze i nie mają kopa mocnego a przyjemny nawet często owocowy smak i chciałbym zachęcić do Hot Pepper Lantern podobny smakowo do czerwonej papryki i niezbyt ostry czajnis.

Odnośnie oświetlenia zapraszam do mojego growloga 2011 i sezonu 2012 jak i działu growbox gdzie widac oświetlenie jakiego używam.
Jeśli chcesz teraz wysiać i nie chcesz by ci spod lamp wychodziły krzaki po miesiącu to z lumenami nie przesadzaj ja mam około 1600 lm na powierzchnię 75x60 około plus minus 5 cm na boku. Krzaki daje gęsto przez co nie są duże, a później nadrabiają w glebie.

Jeśli chcesz na oknie czy balkonie to polecam doniczki 3L ale wcześniej kubeczki 220 ml czy też kufle 500ml w zupełności na 3-4 miesiące wystarczą.

Szklarenka nie potrzebna:) Ja używam opcji wacik > seeds > wacik i nie ma pleśni i all kiełkuje. Temperatura nie za wysoka w dzień do 28 u mnie w boxie w nocy do 16-20 spada.

Doświetlanie 8 godzin na dobe w zupełności wystarczy ale 16/8 jak zrobisz to też ładnie będzie a nawet już 12/12 wystarczy moim skromnym zdaniem.

Barwa światła najlepsza to tak około 6400k ale wtedy nie grzeje żaróweczka i potrzeba wysokiej temp powietrza a przy 2700k masz sporo lumenów światło na kwitnienie co Twoim krzaczkom przez najbliższe miechy nie grozi czyli idzie to we wzrost.

Jeśli nie chcesz doświetlać to początek marca wystarczy, z doświetlaniem nie ma terminu kiedy :) Ja wysiewam w styczniu pod lampy.

Roślin w kubek możesz dać kilka a docelowo zostawiać najlepszą i najmocniejszą :) Twoim zdaniem. Ja daję kiełkujące nasionka na paletę rozsadową 7x12 komórek i patrzę które lepiej rosną i zostawiam najlepsze nie idąc w ścisk w doniczce. Polecam 1 sadzonka na 1 doniczkę.

To by było na tyle jak bedzie więcej pytań chętnie pomogę.

P.s ziemia >> NAJLEPSZA Z BIEDRONKI :D
Belfegor
 

Re: Pierwsza Hodowla

Postprzez eskafal » 12 sty 2012, o 10:37

A ja powiem trochę więcej na temat ziemi. Po pierwsze pH: nie może być niskie, ma być w granicach 5,5 - 6. Po drugie: ziemia powinna być bardzo luźna, lekka. Ja osobiście używam torfu odkwaszonego mieszanego z perlitem. Można też uprawiać na podłożu kokosowym ale to wymaga specjalnego nawożenia. Po trzecie: w początkowym stadium rozwoju nie możesz wsadzić rośliny do ziemi która jest już nawożona bo zwykle poziom nawozów w takiej ziemi jest bardzo wysoki i korzenie młodych krzaków mogą się popalić. Ta nawożona ziemia ma takie żółte kuleczki, nie stosuj jej. Poza tym przy tej ziemi nawet w późniejszym stadium ciężej dobrać ilość nawozu. Po czwarte: nie przelewaj, papryki nie lubią bagna. Dla przykładu ja w czasie zimy podlewam raz na 1,5-2 tygodnie i to w zupełności wystarcza.
Jakość ziemi w dużym stopniu zależy od Twoich funduszy. Można w ziemi z biedronki za parę złotych i też będą rosły (Belf najlepszym przykładem), a jak masz trochę więcej kasy to możesz zainwestować w coś takiego:
http://ajzu.pl/product.php?id_product=763
http://ajzu.pl/product.php?id_product=660
http://ajzu.pl/product.php?id_product=828
http://ajzu.pl/product.php?id_product=141
Avatar użytkownika
eskafal

ROZGADANY
 
Posty: 201
Images: 0
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 19:11
Lokalizacja: Starachowice
Papryki:

Re: Pierwsza Hodowla

Postprzez karlos » 12 sty 2012, o 10:57

Dołączam się do wypowiedzi poprzedników, ale uważam że ziemia z biedronki jest na prawdę wystarczająca, a dopłacanie 6 krotne do substratu renomowanej firmy jest nie opłacalne bo nigdy nie zwrócą się nam zainwestowane pieniądze. Za ta kasę już lepiej jest kupić 3 puszki jalapeno z makro i można leżeć do góry brzuchem przez cały sezon :)


Podsumowanie:
- na początek proponuje papryki- Baccatum,
- styczeń luty to najlepszy czas na wysiewy,
- szklarnia to zbyteczny wydatek, lepiej zainwestować te pieniądze w dobry nawóz :) ,
- do początkowej fazy wzrostu polecam żarówki o zimnej barwie światła,
- zwykła czarna ziemia, taka dla warzyw będzie ok, od siebie polecam ją zmieszać z perlitem lub włóknem kokosowym i będzie cacy :)
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Pierwsza Hodowla

Postprzez eskafal » 12 sty 2012, o 13:05

Podłoże może być słabe o ile stosuje się nawozy. Np kokos jest kompletnie jałowy a po zastosowaniu kompletnych nawozów papryki rosną jak głupie :)
Avatar użytkownika
eskafal

ROZGADANY
 
Posty: 201
Images: 0
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 19:11
Lokalizacja: Starachowice
Papryki:

Re: Pierwsza Hodowla

Postprzez Makku » 12 sty 2012, o 15:06

Dobra, dzięki wielkie za wszystkie rady ;]

Jednak kilka jeszcze pytań - z tych gatunków co podaliście mi, które nie rozrastają się zbyt wysoko ? Jak pisałem - raczej do hodowania wewnątrz mieszkania.

Drugie pytanko, co do naświetlania - po prostu żarówka do takiej lampki małej, stojącej, nakierować i voila ?
Avatar użytkownika
Makku

NOWY
 
Posty: 44
Dołączył(a): 11 sty 2012, o 22:18
Papryki:

Re: Pierwsza Hodowla

Postprzez Belfegor » 12 sty 2012, o 15:28

Żarówka taka http://www.elektropat.pl/sklep/galerie/ ... dna_46.jpg przykładowo jak umiejscowić to zobacz w growboxach i growlogach jak ktoś wrzucił :) Większość całą instalację robi samemu kable, oprawka e14 badź e27 to grosze :) gorzej z żarówkami czasami bywają drogie.
Belfegor
 

Re: Pierwsza Hodowla

Postprzez Makku » 12 sty 2012, o 15:38

No, w robieniu własnych instalacji to ja mniej niż zero jestem :P Jakiś inny sposób do naświetlania ?
Avatar użytkownika
Makku

NOWY
 
Posty: 44
Dołączył(a): 11 sty 2012, o 22:18
Papryki:

Re: Pierwsza Hodowla

Postprzez Belfegor » 12 sty 2012, o 15:52

To nic trudnego :) Sprobuj samemu zrobić :) bez schematów jakiś tam sobie poradzisz spokojnie ja elektryk jak z koziej dupy trąba i dałem rade zrobić co nieco
Belfegor
 

Następna strona

Powrót do Dla nowych hodowców

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości