Sezon 2012 - mist

Pamiętnik ogrodnika

Sezon 2012 - mist

Postprzez mist » 21 sty 2012, o 13:05

Rok temu wyhodowałem dwa krzewy Cayenne (lub czegoś podobnego) z podarowanych sadzonek, trwało to dosyć długo od grudnia do października, ale owoców było całkiem sporo zwłaszcza że nie miałem wtedy o uprawie papryk zielonego pojęcia. Teraz zabrałem się do sprawy nieco poważniej. Plan jest taki, potrzymać papryczki na parapecie do wiosny, potem na balkon. Z racji ograniczonego miejsca mogę mięć maksymalnie kilkanaście krzaków, więc planuję mieć po dwie sztuki każdego rodzaju, ale do kiełkowania wrzucę nieco więcej. W mini szklarence mam 36 slotów, więc wypełnię ją na maksa a potem najwyżej zrobię selekcję.

Lista moich odmian i liczba wysianych nasion:

6x EXPLOSIVE EMBER - od krzyhoodtm z Allegro
5x BOLIVIAN RAINBOW - od krzyhoodtm z Allegro
4x Cayenne (albo coś w tym stylu) - nasiona z moich papryk z ubiegłego sezonu
3x Habanero (Red?) z papryk kupionych w Bomi
3x 7 POD RED - od bulli23 z Allegro
5x Black Hungarian- od bulli23 z Allegro
5x Bishop Crown - od bulli23 z Allegro
2x Habanero RED - od bulli23 z Allegro
3x Habanero White- od bulli23 z Allegro

Wszystkie nasiona moczone 24h w herbacie rumiankowej (z wyjątkiem tych z Bomi bo świeże były), wysiane tydzień temu na krążki torfowe Jiffy. Szklarenka na grzejnik, Temperatura w szklarence od 27C do 31C.

Stan po tygodniu :
Wykiełkowały wszystkie 6 explosive ember, wszystkie 4 Cayenne, 2 bolivian rainbow, czyli całkiem nieźle. Kiełki przeniosłem z grzejnika bo tam jest ciemno na parapet i dodatkowo doświetlam żarówką Philips tornado 35W - 6500K, 2100 lumenów . Tam jest chłodniej (nie ma szklarenki i nie ma grzejnika), ale mam nadzieję że wykiełkowanym papryczkom to nie będzie już bardzo przeszkadzać.
Muszę powiedzieć, że póki co jestem zadowolony, roślinki wyglądają zdrowo, wygląda na to że w annumach będę miał 100% skuteczności, czekam na chinensy jeszcze.

Niebawem wrzucę fotki.
Avatar użytkownika
mist

NOWY
 
Posty: 11
Images: 2
Dołączył(a): 10 sty 2012, o 13:22
Lokalizacja: Gdynia
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Sezon 2012 - mist

Postprzez mist » 22 sty 2012, o 10:13

Doszły 2x Bolivian, 2x Habanero z Bomi, 1 x Bishop Crown, 1x habanero White. Szklarenka jest na parapecie, boję się że jest tam trochę za chłodno ok 20c w nocy , czy to już nie ma znaczenia po wykiełkowaniu?

Zdjęcie uprawy po tygodniu. 'Wolne sloty' czekają na wykiełkowanie reszty nasion.

269
Avatar użytkownika
mist

NOWY
 
Posty: 11
Images: 2
Dołączył(a): 10 sty 2012, o 13:22
Lokalizacja: Gdynia
Papryki:

Re: Sezon 2012 - mist

Postprzez mist » 24 sty 2012, o 21:49

Pojawiły się następne:
1x Bolivian
2x 7Pod
3x Black Hungarian
2x Bishop Crown
2x Habanero Red
1x Habanero White

Jest dobrze - Bolivian, Explosive, Habanero z Bomi, Habanero RED, Cayenne 100% skuteczności.

Czekam jeszcze na 6 nasion.
Avatar użytkownika
mist

NOWY
 
Posty: 11
Images: 2
Dołączył(a): 10 sty 2012, o 13:22
Lokalizacja: Gdynia
Papryki:

Re: Sezon 2012 - mist

Postprzez dziobd2 » 25 sty 2012, o 00:13

mist
używasz juffy z włókna jako podłoża do wysiewu ?
bo te walcowe "coś" właśnie jiffy przypomina. sam się zastanawiałem nad nimi ale nie wiem jak ze skutecznością jak przesadzać później i czy dają radę.
Obrazek
Avatar użytkownika
dziobd2

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 121
Dołączył(a): 14 sty 2012, o 15:28
Papryki:

Re: Sezon 2012 - mist

Postprzez mist » 25 sty 2012, o 10:34

To jiffy - sprasowany torf owinięty włóknem. Też miałem mieszane odczucia ale skuteczność kiełkowania jest niezła na 36 zasianych w dwa tygodnie 30 wykiełkowało. Przesadzanie myślę że będzie proste - usunę ten materiał na około krążka i wsadzę całość w doniczkę i dosypię ziemi - nie powinno być problemu. Choć użycie zwykłej gleby w plastikowych kubeczkach byłoby tańsze - może i wygodniejsze nawet, łatwiej podpisać można sobie przenosić bez podkładki żadnej, za to przy przesadzaniu może być trudniej.
Avatar użytkownika
mist

NOWY
 
Posty: 11
Images: 2
Dołączył(a): 10 sty 2012, o 13:22
Lokalizacja: Gdynia
Papryki:

Re: Sezon 2012 - mist

Postprzez V3rtyX » 25 sty 2012, o 10:36

jiffy jest dobre :) nawet nie musisz usuwac tego materialu
'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam
Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd nie zazna śmierci.
Avatar użytkownika
V3rtyX

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1302
Images: 79
Dołączył(a): 24 maja 2011, o 12:56
Papryki:

Re: Sezon 2012 - mist

Postprzez dziobd2 » 25 sty 2012, o 11:05

no właśnie tak mi się wydawało że ten materiał to siateczka przez którą korzonki spokojnie mogą sobie przechodzi i ją poszerzać.
Jedyne co to brak substancji odżywczych bo włókno kokosowe jest bardzo jałowe a właśnie z tego jiffy są w większości zbudowane
Obrazek
Avatar użytkownika
dziobd2

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 121
Dołączył(a): 14 sty 2012, o 15:28
Papryki:

Re: Sezon 2012 - mist

Postprzez mist » 25 sty 2012, o 16:19

dobrze wiedzieć ...
Avatar użytkownika
mist

NOWY
 
Posty: 11
Images: 2
Dołączył(a): 10 sty 2012, o 13:22
Lokalizacja: Gdynia
Papryki:

Re: Sezon 2012 - mist

Postprzez mist » 26 sty 2012, o 11:46

Doszedł kolejny 7POD czyli brakuje jeszcze 5 ...
Avatar użytkownika
mist

NOWY
 
Posty: 11
Images: 2
Dołączył(a): 10 sty 2012, o 13:22
Lokalizacja: Gdynia
Papryki:


Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 28 gości