CH4 / 2014 + konkurs

Pamiętnik ogrodnika

Re: CH4 / 2014 + konkurs

Postprzez ch4 » 23 lip 2014, o 21:43

Kolejne papryczki nabierają kolorów, więc dobry czas na mały update.

Little Elf - bardzo sympatyczna papryczka, niewielkich rozmiarów (wys. ok. 30cm), bujnie kwitnąca, o niewielkich i ciekawie wybarwiających się owocach ok. 1,5-2cm długości, które najpierw są koloru kremowego, a następnie dość szybko przechodzą w głęboką czerwień. Już wiem, że będzie to jedna z moich ulubionych parapetowych odmian zaraz za "Emberkami", nie tylko z uwagi na jej kompaktową wielkość, czy walory estetyczne, ale przede wszystkim za smak i fajną ostrość. Papryczka ta, pomimo niewielkich rozmiarów jest całkiem smaczna i od Emberki zdecydowanie ostrzejsza.
Pierwszy kęs smakuje dość niewinnie, papryczka jest soczysta i chrupiąca, z delikatnie wyczuwalną nutką goryczy, przy czym jej ostrość nie pojawia się od razu, lecz narasta stopniowo w czasie 1-2 minut do zaskakującej jak na niewielkie rozmiary wartości i utrzymuje się przez kolejne kilka-kilkanaście minut nie poniewierając, lecz przyjemnie grzejąc.

Obrazek

Piri-Piri - pierwsze niewielkie owoce na charakterystycznie rosnącym krzaku, w którym zarówno papryczki, listki jak i nowe gałęzie rozchodzą się z jednego punktu (grona) przypominając budową palmę daktylową. Odmiana smukła i dość wysoka, owoce rosną do góry, wybarwiając się z koloru zielonego w czerwony. Ani rozmiar, ani smak owoców jakoś szczególnie mnie nie zachwycił, szczerze mówiąc spodziewałem się czegoś bardziej wyrazistego.

Obrazek

Apache Chocolate - kolejna ciekawostka - nieoczekiwana krzyżówka, wyglądająca jak Apache w kolorze brązowym / czekoladowym

Obrazek

Bolivian Rainbow - do trzech razy sztuka - chyba w końcu trafiłem na właściwą Boliviankę, na razie jest dobrze, zobaczymy co będzie dalej po fiolecie

Obrazek

I na koniec szybki rzut oka na całą balkonową gromadkę:
Obrazek

z czego najbardziej okazałe jest Habanero Chocolate - jak widać papryczka ta ma czym oddychać :D
Obrazek

Autor postu otrzymał pochwałę
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: CH4 / 2014 + konkurs

Postprzez bogdan » 24 lip 2014, o 18:56

Na Twoim miejscu poodcinalbym (kilka miesięcy temu) kwiaty z krzaków. Twoje mają po kilka owoców, a po takim zabiegu jest ich znacznie więcej. Liść Habanero rzeczywiście olbrzymi
Avatar użytkownika
bogdan

NOWY
 
Posty: 20
Dołączył(a): 26 cze 2011, o 12:34
Papryki:

Re: CH4 / 2014 + konkurs

Postprzez Mirek19 » 24 lip 2014, o 20:52

<salut>
świetna dokumentacja postępów w uprawie <thumright>
z przyjemnością tu zaglądam...
powodzenia !
Avatar użytkownika
Mirek19

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 179
Images: 1
Dołączył(a): 15 cze 2014, o 18:32
Lokalizacja: dolnośląskie
Pochwały: 1
Papryki:

Re: CH4 / 2014 + konkurs

Postprzez ch4 » 18 sty 2015, o 19:35

Witam po dłuższej przerwie.
Odpowiadając na pytania załączam kilka zdjęć z końca sezonu 2014.

1. Bolivian Rainbow - kolejne fazy wybarwiania się (zdjęcia dokładnie tego samego owocu)

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

2. De Arbol - wysiany z nasionka w styczniu 2014r., doniczka 2l, okno północno-wschodnie.
Pierwsze w sezonie kwitnienie: 4 papryczki, drugie (zdjęcia poniżej): 11 papryczek, trzecie: 27 papryczek, ale do końca listopada wybarwiło się zaledwie kilka, reszta spadła lub uschła zielona na krzaku. Krzak ten zimuję, w tej chwili po kilku słonecznych dniach obsypany jest ponad 30-ma kwiatami.

Obrazek Obrazek

3. Apache - na parapecie (doniczka 1,5l: 1 owoc) oraz na balkonie (7,5l: 14 owoców)

Obrazek
Obrazek

4. Bishop`s Crown - wybarwia się z jasno zielonego od razu w czerwony

Obrazek

cdn.

-- 18 sty 2015, o 19:42 --

5. Habanero Red Savina - jedna z ostrzejszych odmian, które ładnie w tym sezonie owocowały

Obrazek
Obrazek

6. Lemon Drop - dość wysokie krzaki (ponad 1m) o bardzo fajnym cytrynowym, a zarazem ostrym smaku - wyjątkowo plenne

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

7. Little Elf - w 2,5l doniczce, z kremowego powoli przechodzą w czerwony - bardzo sympatyczna roślinka

Obrazek
Obrazek
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: CH4 / 2014 + konkurs

Postprzez sylcia » 27 sty 2015, o 08:28

De arbol rosną w dół? Moje stoją w górę w skupiskach po kilka szt , chyba że to nie de arbol ;]
Avatar użytkownika
sylcia

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 80
Images: 5
Dołączył(a): 19 mar 2013, o 10:11
Papryki: Habanero White, Habanero Red, Thai Chili, Cuban Black, Aji Lemon, E.Ember

Re: CH4 / 2014 + konkurs

Postprzez ch4 » 27 sty 2015, o 17:39

@sylcia - zdecydowanie De Arbole rosną w dół i raczej pojedynczo.
Jeżeli Twoje papryczki rosną do góry i w dodatku w skupiskach po kilka sztuk, to przy założeniu że owoce wybarwiają się z zielonego w czerwony obstawiałbym na Piri-Piri.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: CH4 / 2014 + konkurs

Postprzez sylcia » 28 sty 2015, o 09:09

Pierwotne nasiona 'de arbol' zamawiałam z alle, gdzie Habanero White okazało się red :D więc De Arbol wcale nie musi nim być. Już ta myśl mnie dręczyła jakiś czas, piri piri na pewno to nie jest bo moje owoce są większe i ostrzej zakończone. Więc tak sobie myślę, że na 99% jest to Thai Chili :) cienkie ścianki, dużo nasion w środku.
Avatar użytkownika
sylcia

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 80
Images: 5
Dołączył(a): 19 mar 2013, o 10:11
Papryki: Habanero White, Habanero Red, Thai Chili, Cuban Black, Aji Lemon, E.Ember

Re: CH4 / 2014 + konkurs

Postprzez Mr. Ed » 28 sty 2015, o 09:31

To musiał być jakiś wyjątkowo solidny sprzedawca jak na standardy alledrogo. Innym z nasion Bhuta wyrastał Bell :D
.

Wysłane z mojego starego peceta z użyciem palców.

Growbox na białych LED-ach | Growlog 2014 | Growlog 2015 | Growlog 2016 | Growlog 2017
Avatar użytkownika
Mr. Ed

CHILIHEADMOD
SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1024
Images: 380
Dołączył(a): 16 kwi 2013, o 10:47
Lokalizacja: Zabrze
Pochwały: 55
Papryki: 2 kilo suszu z ubiegłych sezonów

Re: CH4 / 2014 + konkurs

Postprzez ch4 » 28 sty 2015, o 09:58

@sylcia - jeśli chcesz De Arbola to mogę Ci wysłać nasionka - daj mi znać na PW

A przy okazji może ktoś ma coś z tego, co szukam i chciałby się wymienić?

Poszukuję:
- Black Pearl
- Habanero White
- Pimenta de Neyde
- Purple Chili
- Royal Black
- Beni Highlands

W zamian oferuję swoje, ładnie kiełkujące nasionka z ostatniego sezonu
Wiecej na viewtopic.php?f=32&t=3752
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Poprzednia strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości