Borys - 2017

Pamiętnik ogrodnika

Borys - 2017

Postprzez Borys » 28 sty 2017, o 18:28

Witam serdecznie w sezonie 2017, od początku to już mój piąty. Moim pierwotnym celem było zgromadzenie najsmaczniejszych różnorodnych gatunków chili, na ile pozwalają mi warunki parapetowe 8-) Z czasem zacząłem przenosić uprawę do gruntu i "na dziko" do bagiennego lasu (dużo wilgoci) - jako że powstał nadmiar sadzonek i trzeba było je jakoś zagospodarować oraz z czystej chęci doskonalenia umiejętności. Wszelkie fachowe uwagi są mile widziane ;)

Nasiona poszły do namoczenia w połowie stycznia (13.01)... Większość skiełkowała w pierwszym tygodniu, słabo wypadł CGN 21500 i Aribibi - jeszcze kiełkują, na Bhut Jolokię Peach trzeba poczekać ze 3 tygodnie. Nasiona namaczam w wodzie z dodatkiem wody utlenionej (~20:1), te własne moczę 24h, semillas 12h, po czym lądują (między 2 wacikami w woreczku stronowym z 7ml wody) do inkubatora zrobionego z maty grzewczej lusterkowej samochodowej 12V zasilanej suwakowym zasilaczem (1A). Utrzymuję stabilną temperaturę w zakresie 25-30 stopni ~20 odmianom.
Skiełkowane nasiona lądują do odkwaszonego torfu zmieszanego z perlitem i wermikulitem w proporcji 2:1:1. Podlewam pożywką na bazie Substrala do owoców i warzyw, która dodatkowo zawiera magnez i wapń. Do pierwszej pożywki jednorazowo dodaję wodą utlenioną (~40:1), by dodatkowo zminimalizować wszelkie ryzyko zakażenia patogenem i zwiększyć dostępność tlenu. Sadzonki lądują w prowizorycznym growboxie z kartonu 70x60x50, obłożonego białym papierem i kocem termicznym, zasilanym świetlówką 65W 5500K z 1 wiatrakiem zasysającym ciepłe powietrze od góry. Siewki początkowo doświetlam słabszym światłem (36W).

Do moczenia poszły nasiona... jak widać, smakowo głównie rarytasy <chili>

7 Pot White (1)
Antillais Caribbean (1)
Aribibi (2)
Bahamian Goat (1)
Bhut Jolokia Yellow (1)
Bhut Jolokia Peach (1)
CGN 21500 (2)
CGN 22207 (1)
CGN 22835 (2)
Fatli White (1)
Habanero Choco (1)
Habanero Peach (1)
Habanero Red Savina (1)
Habanero Snow White (1)
Lemon Drop (1)
Scotch Bonnet Big Sun (1)
Scotch Bonnet Burkina Yellow (1)
Scotch Bonnet MOA (1)
Scotch Bonnet Jamaican TFM (1)
Trinidad Perfume (1,3)
Trinidad Scorpion CARDI (2)
Yellow Devil’s Tongue (2)

Z zeszłego sezonu 2016 zachowane sadzonki do gruntu i donic....

7 pot yellow (1)
7 pot white (5)
Aji Peruvian (3)
Antillais Caribbean (2)
Bhut Jolokia Yellow (5)
CGN 22207 (2)
Datil (1)
Devil Tongue Red (2)
Fatali yellow (2)
Fatli White (4)
Habanero Snow White (4)
Scotch Bonnet Burkina Yellow (2)
Trinidad Perfume (3)
White Giant Habanero (4)


Gdy miejsce pozwoli, wysieję jeszcze kilka albo zostawię na kolejny sezon...

aji angol (3)
aji peruvian (3)
bulgarian carrot (1)
Chilito de Simojovel (2)
CGN16947 (2)
cumra cherry (3)
hungarian wax (2)
jalapeno (1)
Padi (2)
Serrano (3)

------------------------
Pochodzenie nasion:

(1) - własne (semillas.de)
(2) - semillas.de
(3) - pepperlover.com
(4) - ebay, pflanzenteam
(5) - nasionatropikalne.pl
-------------------------

Plan nawożeniowy:
Spoiler:

Archiwum zdjęć.
pierwsze zbiory 2016...
Spoiler:

7 Pot White
Spoiler:

Aji Peruvian
Spoiler:

Antillais Caribbean
Spoiler:

Bahamian Goat
Spoiler:

Bhut Jolokia Yellow
Spoiler:

Bulgarian Carrot
Spoiler:

CGN 22207
Spoiler:

Datil
Spoiler:

Fatali White
Spoiler:

Goronong
Spoiler:

Habanero Orange
Spoiler:

Habanero Peach
Spoiler:

Habanero Red Savina
Spoiler:

Habanero White
Spoiler:

Habanero Snow White
Spoiler:

Habanero White Giant
Spoiler:

Hungarian Black
Spoiler:

Little finger (?)
Spoiler:

Lemon Drop
Spoiler:

Scotch Bonnet Big Sun
Spoiler:

Scotch Bonnet Burkina Yellow
Spoiler:

Scotch Bonnet MOA
Spoiler:

Scotch Bonnet Jamaican TFM
Spoiler:

Trinidad Perfume
Spoiler:


Rozczarowania....
Spoiler:


Życzę powodzenia i sporo słońca <salut>


Obrazek Obrazek
Ostatnio edytowano 14 sie 2017, o 23:37 przez Borys, łącznie edytowano 20 razy
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Borys - 2017

Postprzez mih000 » 29 sty 2017, o 13:12

Siema, możesz przybliżyć temat tego bagiennego lasku? Jaki tam masz teren, ile wsadziłeś do ziemi, kiedy, co i czy coś z tego było? :)

Sam mam taki projekt w głowie, ale zastanawia mnie dość kwaśna ziemia w lesie i ograniczona ilość słońca.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Borys - 2017

Postprzez Borys » 29 sty 2017, o 14:58

Siema <salut>
W lesie wysadzałem w sezonie 2015 i 2016. Wykopywałem dół i wyłożyłem tekturę, potem zamieniłem na glinę (by retencjonowała wodę pod donicą) w to szły donice 7l wypełnione ziemią torfową zmieszane z obornikiem granulowanym z mikroorganizmami, przykrytą ściółką lub korą. Na początku w kilka dołów władowałem ziemię bezpośrednio, ale przy przepuszczalnym podłożu woda szybko znikała.
W 2015 były spore susze i wczesne przymrozki, niski poziom wód gruntowych, więc niewiele tego zebrałem, średnio 5-8 dojrzałych sztuk z krzaka.
W 2016 było lepiej, a plon był zależny od miejsca - w rowach gdzie było więcej wilgoci urosły max 60cm, w podszycie w półcieniu gałęzi najlepiej sobie radziły, w pełniejszym słońcu za bardzo się paliły. Także na granicy drzew i podszytu słońca wystarczająco dużo. (Przykład. Bhut Joloki, Gorononga, Datila w galerii)
Minusem tego rozwiązania są grzybiarze :cry: :? i najlepiej w odpowiednim czasie przewieźć kolekcję, inaczej kradną lub niszczą - straciłem w ten sposób ~10% plantacji, na szczęścia najlepsze chili złodziej zostawił :lol:
Teren niestety na piaskach i niewielkim wzniesieniu. Wysadzałem od początku czerwca, w październiku zbierałem pierwsze owoce. Wysadziłem około 30 donic, 1/3 zbyt późno. Część z nich zachowałem na parapecie z dobrze rozrośniętymi korzeniami, by ładnie obrodziły w kolejnym sezonie.
Wg mnie najlepiej sadzić na pograniczu pola i lasu albo łąki i lasu, pośród rzadkich drzew brzozy, tyle że mam za daleko do takich terenów. Lepsze byłyby 15-20l donice, podłożone częściowo folią na 1/4 wysokości donicy, wtedy normalnie poezja.
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Re: Borys - 2017

Postprzez mih000 » 29 sty 2017, o 15:29

Super, dzieki. W tym roku pare krzakow tez testowo tak posadze.
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Borys - 2017

Postprzez solymr » 29 sty 2017, o 19:06

A ze zwierzętami leśnymi (sarny i inne jelonki) nie było problemu, tzn. nie pozjadały krzaczków, owoców?
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Borys - 2017

Postprzez Borys » 29 sty 2017, o 19:32

Dobre pytanie. Zauważyłem jedynie ślady bytności sarny, dosłownie pierwszego kontaktu, ale rośliny w pobliżu były nietknięte. Bardzo mnie to zdziwiło.
Jedna roślina, drogą izolacji od innych, była na przelocie trasy dzików do wodopoju, więc któregoś dnia zniknęła bez śladu, donica pozostała, co było do przewidzenia
Także największym przyjacielem zarazem wrogiem chili jest... człowiek.
Generalnie zdecydowałem się na las ze względu na specyficzny mikroklimat i brak naturalnych szkodników - insektów czy ślimaków ;)
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Re: Borys - 2017

Postprzez solymr » 30 sty 2017, o 15:57

teściowie mają łąkę pod lasem, na której mógłbym coś posadzić, ale powiedzieli mi, że mieli ogródek ale przyszły sarny i inne zwierzaki i wszystko zeżarły - więc jeśli nie ogrodzę itp to nie mam co liczyć, że moja plantacja papryczek by przeżyła najazd zwierzyny leśnej.

Może zastosuję Twój pomysł i kilka krzaczków na próbę tam w maju zasadzę.
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Borys - 2017

Postprzez Borys » 30 sty 2017, o 17:42

Jak to mówią, nie ma ryzyka - nie ma zabawy :D
Można na próbę wysadzić kilka zbędnych chinensów i jakieś mocno śmierdzące kwiaty w pobliżu (aksamitka, czosnek?) lub okresowo spryskiwać naturalną gnojówką z pokrzyw albo wodą na bazie jajek spryskać otaczającą roślinność. W końcu zwierzęta dzikie unikają intensywnych zapachów.
Chociaż gdyby spojrzeć na Twoje hydroponiczne okazy, żal by było każdej sztuki.
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Re: Borys - 2017

Postprzez Borys » 15 mar 2017, o 13:55

Obrazek
Obrazek

Wszystkie odmiany wykiełkowały i dały zadowalającą liczbę siewek przy pikowaniu <thumright>
Mata grzewcza i tym razem nie zawiodła :D

Aktualny stan: 49 kubeczków 0,4l 25 odmian poszło do growboxa (świetlówka 85W 5500K 5000 lumenów w boxie 60x60x70cm, ~12000 -15000 lx, fotoperiod 10/24h).

Kubeczek wypełniony jest ziemią z mieszanką perlitu (33% dolna część, 25% górna), wzbogacona nieznacznym dodatkiem granulatu mineralno-organicznego Agrecol, drobnym keramzytem na dnie, zaprawiona Humusem Active.

W międzyczasie wysiałem z pozytywnym skutkiem annuumy - Hungarian Wax, Bulgarian Carrot, Padi oraz baccatumy - Aji Angol, Lemon Drop, Kaleidoscope/Aji Little finger(?). Na dniach utknę je w growboxie.

Póki co oczekuję na Jamaican Hot Yellow i Hungarian Black.
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Re: Borys - 2017

Postprzez Borys » 5 kwi 2017, o 23:30

28 marzec (2 tyg)
Obrazek
Podlewam raz na tydzień, przez co ziemia lekko się przesusza i korzenie są lepiej stymulowane - mój cel nadrzędny do czasu 2 tygodni przed finałem, by mieć przede wszystkim rozbudowany system korzeniowy i nieprzerośnięty growbox 8-)

5 kwiecień - (3 tyg)
Obrazek
To już 3 tygodnie w growboxie, czas zacząć nawożenie. Rośliny dostały całkiem zadowalającą dawkę biohumusu 1:7.
Jako, że priorytetem jest ukorzenianie, dodałem krztę fosforanu amonu i siarczanu magnezu (tj. N - 106mg, P2O5 - 120mg, K2O - 100mg. MgO +40mg).
O borze będzie następnym razem :D

Papryki są ważone przy podlewaniu, by nie nastąpiło przelanie na początkowym etapie, a jednak Trinidad Scorpion CARDI doznał objawów zbyt dużej dawki podlania i wahania wilgoci, a dokładnie 3 sztuki z 4, kilka liści zawczasu opadło. Możliwe też, że ta martwica to skutek złej wchłanialności wapnia na skutek dłuższego przesuszania ziemi (?)
Podobna, ale słabsza reakcja wystąpiła u Red Saviny. Profilaktycznie spryskałem siarczanem magnezu w dawce 0,5%, powinno złagodzić wszelkie następstwa przelania.
Jeśli to nie podziała, uderzę wapniem...
Obrazek
Obrazek

Najbardziej zaskoczył CGN 22207, bardzo fajna odmiana, pachnąca i mająca duży potencjał wzrostowy, porównywalny a nawet większy do Lemon Drop.
Zdecydowanie pnie siew górę jak fasola.
Obrazek

W tym sezonie w I fazie rozsad sponsorami są...
Obrazek
Szczególne nadzieje pokładam w guano, zbilansowanym nawozie idealnym na fazę młodych papryk (NPK 4,5-3,5-1). Mam nadzieję, że mnie nie zawiedzie <thumright>
Ostatnio edytowano 15 kwi 2017, o 16:49 przez Borys, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Następna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości

cron