Borys - 2017

Pamiętnik ogrodnika

Re: Borys - 2017

Postprzez Borys » 9 kwi 2017, o 20:06

Na parapecie ewidentnie wiosna - obrzydliwie zakwitło Habanero Orange...

ObrazekObrazek

... a wraz z nim White Giant Habanero:
ObrazekObrazek

Tymczasem u odmian z II wysiewu (koniec lutego):

Najmłodsza z wykiełkowanych odmian Hungarian Black gotowa do pikowania, czekałem na nią niemal 4 tygodnie :|
Obrazek

Wraz z nią Hot Yellow Mushroom.
Obrazek

Do nieco większego pojemnika powędruje rzadka odmiana Padi, gratis uzyskany dzięki uprzejmości Turtle w zbiorowych zakupach Semillas <salut>
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Kolejna rzadka odmiana, której raczej nikt nie posiada :P Aji Angol, po zapachu i charakterystyce - baccatum.
Od liścieni idze w układzie "V", więc jednej z 2 siewek postanowiłem zrobić topping...
Obrazek

Jest też Kaleidoscope/Aji Little finger (?). Ostatecznie będzie wiadomo dopiero przy owocowaniu...
Obrazek
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Borys - 2017

Postprzez solymr » 10 kwi 2017, o 09:10

w woreczkach foliowych umieściłeś ziemię i siewki?
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Borys - 2017

Postprzez Borys » 10 kwi 2017, o 15:52

Na ogół tak robię, obowiązkowo pojemniki zbiorcze, bardzo to ułatwia przede wszystkim wyjmowanie i pikowanie, ale też bezstresowe przesadzanie, zwłaszcza gdy mam do czynienia ze ściętymi karbowanymi butelkami. Minusem jest możliwość przelewania, dlatego wagowo kontroluję ile maksymalnie może ważyć dana sadzonka z pojemnikiem.
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Re: Borys - 2017

Postprzez regos » 10 kwi 2017, o 18:41

A powiedz, jak dawkujesz wodę wagowo? Rozumiem że zależnie od wagi liczysz ilość wody? Sporo masz z tym pracy pewnie, ale jak oglądnąłem fotki to aż żal mi się zrobiło wracać do swoich sadzonek :P
Avatar użytkownika
regos

NOWY
 
Posty: 29
Dołączył(a): 7 paź 2015, o 21:45
Papryki: 7pot White, Black stinger, Lemon drop, Piri piri

Re: Borys - 2017

Postprzez lgorek » 10 kwi 2017, o 18:59

No ja też czasami waże doniczki przynajmniej na początku. Nie wiem czy Borys robi tak samo ale ja jak mam doniczkę kładę na wadzę i wiem ile ma sucha ziemia, i teraz podlewam tak aby np każda miała 1200g. Na początku poprawki na zieloną część nie biorę później jest to ale bardzo mała. Wtedy wiemy że wszystkie doniczki mamy równo podlane.
Avatar użytkownika
lgorek

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 97
Dołączył(a): 16 mar 2013, o 18:26
Pochwały: 2
Papryki:

Re: Borys - 2017

Postprzez Leif » 10 kwi 2017, o 19:03

Borys napisał(a):W tym sezonie w I fazie rozsad sponsorami są...
Obrazek
Szczególne nadzieje pokładam w guano, zbilansowanym nawozie idealnym na fazę młodych papryk (NPK 3-3-3). Mam nadzieję, że mnie nie zawiedzie <thumright>
zaje... Ci to rośnie Borysie! Jak tak patrze jak Ci to fajnie rośnie, to coś czuję, że zaadaptuję twój plan nawożenia do swoich potrzeb...
<chili> Growlog 2017 <chili>

Spoiler:
Avatar użytkownika
Leif

ROZGADANY
 
Posty: 242
Images: 58
Dołączył(a): 23 lut 2017, o 15:03
Lokalizacja: Ciemna Strona Słońca
Pochwały: 4
Papryki: :)

Re: Borys - 2017

Postprzez ch4 » 10 kwi 2017, o 19:35

Borys,
Masz bardzo ładne, idealnie odżywione roślinki <thumright>

Pozdrawiam
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Borys - 2017

Postprzez Borys » 10 kwi 2017, o 21:34

regos napisał(a):A powiedz, jak dawkujesz wodę wagowo? Rozumiem że zależnie od wagi liczysz ilość wody? Sporo masz z tym pracy pewnie

Ziemię mieszam z dodatkiem 25% perlitu.
Mnożę objętość pojemnika x współczynnik 0,4-0,6 (0,4 - dla najmłodszych, 0,6 - dla wyrośniętych).
Na początku kalibracja, nie obyło się bez przelania, bo czasem jest więcej perlitu albo dodatek wermikulitu (razem 30%) albo dodatkowo drobny keramzyt "zakłóca" wyliczenia. Niekiedy po prostu dany gatunek jest bardziej wrażliwy na wilgotność (dostępność magnezu) lub przesuszenie (niedobór wapnia) i z czasem zazwyczaj u kilku % roślin coś się pojawia.
Pracy wiele przy wyjmowaniu i wsadzaniu, podlanie 50 sztuk to 45min. Z automatu rzucam na wagę i dozuję odpowiednią ilość ;)

regos napisał(a):ale jak oglądnąłem fotki to aż żal mi się zrobiło wracać do swoich sadzonek :P

Jak na studenckie warunki myślę, że całkiem nieźle. Też zaadaptowałem sobie karton, grunt to ekologia <thumright>

lgorek napisał(a):teraz podlewam tak aby np każda miała 1200g. Na początku poprawki na zieloną część nie biorę później jest to ale bardzo mała. Wtedy wiemy że wszystkie doniczki mamy równo podlane.

Czynię podobnie ;) ale tylko od czasu do czasu. Wszystkie doniczki jednakowe (4l) ale jedne bliżej słońca, drugi rząd dalej.
Z czasem transpiracja jest tak duża, że momentalnie tracą wilgotność, a ja raczej je podsuszam niż rozpieszczam.

Leif napisał(a):zaje... Ci to rośnie Borysie! Jak tak patrze jak Ci to fajnie rośnie, to coś czuję, że zaadaptuję twój plan nawożenia do swoich potrzeb...

Dzięki, ale wiesz, dotychczas to działanie nawozu bazowego ziemi i jedynie Humus Active :oops: Po prostu dobrałem mocną świetlówkę (5000 lum), która przy metodzie pomiaru aparatem niekiedy wskazywała.... 30 tys lx :D Nawet jeśli z błędem, to jest to i tak mega.
Aha, weź jeszcze poprawkę na fakt, że na zdjęciu w 3 tygodniu były subtelnie podcinane, a prawdziwy wystrzał będzie przy II fazie rozsad :D

ch4 napisał(a):Borys,
Masz bardzo ładne, idealnie odżywione roślinki <thumright>
Pozdrawiam

Dzięki <salut>
Pewnie zauważyłeś te plamy, lekkie powykręcanie. Obawiam się, że po uzupełnieniu wapnia z borem, dopiero mi pójdzie ostro w górę :)
W tym tempie wzrostu masakrycznie szybko zużywają nawóz i większa wrażliwość na niedobory.
Okazuje się, że stymulowanie ukorzeniania przez przesuszanie ma swoją cenę...
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Re: Borys - 2017

Postprzez ch4 » 11 kwi 2017, o 20:41

Borys napisał(a):Obawiam się, że po uzupełnieniu wapnia z borem, dopiero mi pójdzie ostro w górę :)

Z borem bardzo ostrożnie.
Pomimo, że należy on do grupy mikroelementów, ma on niewielki margines akceptowalności i dość łatwo jest go przedawkować - staje się wówczas toksyczny.
Objawem tego jest charakterystyczne nieregularne brązowo-pomarańczowe zasychanie liści postępujące od ich krawędzi do środka.

Borys napisał(a):Okazuje się, że stymulowanie ukorzeniania przez przesuszanie ma swoją cenę...

Trzeba jednak pamiętać, że przesuszając glebę szybko rośnie koncentracja zawartych w niej składników i te, które występują tam w nadmiarze mogą zacząć blokować inne lub stają się dla rośliny zabójcze np. jak wspomniany wcześniej w nadmiarze bor.
Dlatego IMHO bardzo ważne jest odpowiednie dobieranie składników, aby roślina pobierała je wszystkie jednakowo proporcjonalnie.
Tak by nie dopuszczać do wyczerpywania się jednych przy jednoczesnej kumulacji drugich.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Borys - 2017

Postprzez Borys » 11 kwi 2017, o 22:29

ch4 napisał(a):Z borem bardzo ostrożnie.
Pomimo, że należy on do grupy mikroelementów, ma on niewielki margines akceptowalności i dość łatwo jest go przedawkować - staje się wówczas toksyczny.
Objawem tego jest charakterystyczne nieregularne brązowo-pomarańczowe zasychanie liści postępujące od ich krawędzi do środka.

Zdążyłem zauważyć, że o ile bor jak piszesz ma niewielki próg akceptowalności i przedawkowania, podobnie jest z zaleceniami - dość spora rozbieżność.
W popularnych nawozach zazwyczaj dawka podlewania - 0,2mg/1 litr
Rolniczo - nawet 10kg na ha, jednorazowo bezpiecznie uważa się 2kg/ha co daje 1mg/50cm2 gleby, czyli można założyć podstawowe 1mg/litr gleby gruntu ornego.
Chałupniczo - zagraniczni hodowcy zalecają łyżeczkę borasolu na galon tj. 5,6mg boru/l :!:
Z kolei u hodowców szklarniowych pomidorów (analogia do psiankowych) graniczna dawka podlewania - 0,8mg/1l zaś nawożenie podstawowe gleby - 2mg B/l (podłoża organiczne) i 0,5 mg B/l (podłoża mineralne). I bądź tu mądry :|
Przy obecnych przymiarkach zakładam podlanie 40ml 400ml podłoża pożywką z borem na poziomie 30mg borasolu tj. 2,6mg B/l. Chyba nie przesadzę ?

ch4 napisał(a):Trzeba jednak pamiętać, że przesuszając glebę szybko rośnie koncentracja zawartych w niej składników i te, które występują tam w nadmiarze mogą zacząć blokować inne lub stają się dla rośliny zabójcze np. jak wspomniany wcześniej w nadmiarze bor.
Dlatego IMHO bardzo ważne jest odpowiednie dobieranie składników, aby roślina pobierała je wszystkie jednakowo proporcjonalnie.
Tak by nie dopuszczać do wyczerpywania się jednych przy jednoczesnej kumulacji drugich.

Dużo bym dał, by wiedzieć o który pierwiastek chodzi. O dziwo zakłócenia dotknęły mniej niż 10% sadzonek, reszta w growboxie OK.
Niestety trafiło się jakieś lipne podłoże w tym roku, sporo po terminie jak się okazało.
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości