Borys - 2017

Pamiętnik ogrodnika

Re: Borys - 2017

Postprzez ras13 » 25 kwi 2017, o 10:01

bifu napisał(a):Odnośnie Tytanitu to jeszcze takie małe zapytanie - jak często stosować oprysk Tytanitem i w jakim okresie rozwoju/wzrostu papryki :?:


Z tego co wiem to jest stymulator wzrostu :D Więc głównie podczas wzrostu według mnie.

p.s. Własnie kupiłem w końcu tytanit
Avatar użytkownika
ras13

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 539
Images: 312
Dołączył(a): 6 cze 2011, o 19:16
Lokalizacja: whitestock
Pochwały: 2
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Borys - 2017

Postprzez Cliff Karton » 25 kwi 2017, o 20:01

W sytuacjach stresowych, jak najrzadziej :)

Wysłane z mojego Redmi 3S przy użyciu Tapatalka
Avatar użytkownika
Cliff Karton

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 161
Images: 0
Dołączył(a): 31 sty 2016, o 15:20
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Pochwały: 2
Papryki: NN- 2015

Re: Borys - 2017

Postprzez ch4 » 25 kwi 2017, o 21:01

Borys,
Jak będziesz miał chwilę, to rzuć okiem na wykłady Harley Smith`a.
Jest ich sporo na YT, np.:



Gość ma duże doświadczenie głównie w hydroponice i podaje wiele ciekawych wskazówek, które mogą być bardzo inspirujące, nie tylko dla upraw w hydro.
Często i bardzo pozytywnie wypowiada się on także o korzystnej roli kwasów humusowych.
Myślę, że jego filmy mogą Cię zainteresować.

Więcej materiałów wrzuciłem tutaj

Pozdrawiam <salut>
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Borys - 2017

Postprzez Borys » 26 kwi 2017, o 23:38

ras13 napisał(a):Bardzo fajnie się czyta Twój growlog. Interesujące dyskusje na temat nawożenia, człowiek się może czegoś nauczyć ;)

Miło słyszeć <salut>
Pomyślałem, że takie rozdrabnianie na szczegóły może pomóc rozwiać wątpliwości, a przede wszystkim spopularyzować bardziej zrównoważoną (ekologiczną) uprawę, zainspirować do testowania różnych produktów, "szkół" i technik uprawy, o których z kolei ja z chęcią przeczytam ;)

bifu napisał(a):Dzięki Borys za jak zwykle <salut> wyczerpującą i pomocną rozpiskę.
Odnośnie Tytanitu to jeszcze takie małe zapytanie - jak często stosować oprysk Tytanitem i w jakim okresie rozwoju/wzrostu papryki :?:

W przypadku papryki producent zaleca standardową dawkę (0,5-0,66ml/1l) w 4 terminach: przyjęcie rozsady, przed kwitnieniem, w czasie kwitnienia z pierwszymi gronami oraz rozwój owoców.
Spotkałem się w programie uprawy pomidorów z dozowaniem w ilości 0,2ml/1l już od fazy siewki do fazy 5-6 par liści właściwych (wtedy standardowa dawka).
W zeszłym roku tytanit dodawałem do każdego oprysku (czerwiec/lipiec/sierpień) co 7-10 dni w uprawie na zewnątrz.
Do połowy maja wszystkie rośliny podlewałem co około 2 tygodnie, a później tylko doniczkowe domowe przy każdym oprysku/podlaniu mineralnym.

ch4 napisał(a):Borys,
Jak będziesz miał chwilę, to rzuć okiem na wykłady Harley Smith`a.
Jest ich sporo na YT, np.:
https://www.youtube.com/watch?v=DFgwWEnCa5k
Gość ma duże doświadczenie głównie w hydroponice i podaje wiele ciekawych wskazówek, które mogą być bardzo inspirujące, nie tylko dla upraw w hydro.
Często i bardzo pozytywnie wypowiada się on także o korzystnej roli kwasów humusowych.
Myślę, że jego filmy mogą Cię zainteresować.
Więcej materiałów wrzuciłem tutaj
Pozdrawiam <salut>

Dziękuję za info <salut>
Kanał YT już dodałem, a polecana Hydroponika Jonesa już leży i czeka w kolejce na stercie kolejnych książek do przeczytania <thumright>
Już zdążyłem połknąć hydroponicznego bakcyla po lekturze kilku blogów.
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Re: Borys - 2017

Postprzez Borys » 16 cze 2017, o 22:57

Czas uzupełnić zaległości 8-)

26 IV (6 tyg), 3 V (7 tyg), 10 V (8 tyg)
ObrazekObrazekObrazek

Deadline - 17 V (9 tyg)
ObrazekObrazekObrazek

Podsumowanie:
Wszystko wykonane zgodnie z planem - nie padła ani jedna roślina. Niestety, mimo iż zastosowałem w tym roku 30% więcej lumenów, temperatura była stosunkowo niska - 21 w fazie jasnej, 18 w ciemnej. Prawdopodobnie to było powodem czernienia niektórych odmian przy nadmiernym podlaniu. Temperatura zbyt mała jak na wymagające chili, więc ledwo przekroczyły pod koniec 15cm wysokości zamiast osiągnąć zakładane 18-20cm. Z drugiej strony 49 roślin (przy ubiegłorocznych 36) w większym stopniu pochłaniały ciepło, a zastosowane świetlówki fotograficzne jednak nie grzeją tak jak standardowe Philipsy.
27-28 maja zacząłem przenosić na zewnątrz do gruntu. Na koniec podlałem obficie Humusem Active by ograniczyć stres, dzięki czemu dobrze się przyjęły mimo drastycznego przepalenia liści. Po 3 tygodniach podlałem fosforanem diamonu (0,5g/l) i mocznikiem (1g/l). Obecnie, gdy widać zauważalne przyrosty, podsypię (mimo wcześniejszego zaprawienia obornikiem) granulatem organicznym Agrecola - niewiele około 10g na roślinę.
Niestety z uwagi na zdesperowane ślimaki i wygłodniałe dziki (które zwabił organiczny nawóz) i stratę 7 sztuk (na szczęście tych najmizerniejszych), musiałem zrezygnować z uprawy na dziko. Zresztą w tym roku nie mam takiego parcia na szkło i czasu, dodatkowo za dużo stresu to kosztuje, gdy ktoś Ci krzak nagle podpier... :evil:

Tymczasem na parapecie.... :mrgreen: <cheers> :twisted:

11 czerwca

Habanero Orange
ObrazekObrazekObrazek
Łącznie zawiązało 30 owoców, jak na 3,5l doniczkę myślę że dość sporo. W ciągu sezonu da pewnie z 60-70 sztuk. Najłatwiejsza i najbardziej wdzięczna odmiana, która jak widać owocuje i dojrzewa bardzo szybko.

Habanero White Giant
ObrazekObrazek
Ta odmiana mnie zaskoczyła, owoce ładnie rosną jak na annuumie i równie łatwo zawiązują owoce. Mam jeszcze jeden krzak, któremu pozwoliłem rosnąć w masę.
Pierwszy owoc w tym sezonie to właśnie WGH, dojrzewał w ostrym słońcu, myślałem że mnie rozłoży jak superhot :-P Szkoda, że nie wybarwia się na biało jak w zeszłym roku.

Scotch Bonnet MOA
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Pierwszy rok był skromny, raptem kilka sztuk, w tym roku zawiązuje jak szalony (!) Obecnie 20 sztuk i.. więcej niech nie zawiązuje, bo owoce będą małe.

Antillais Caribbean
ObrazekObrazek
Pozwoliłem owocować również Antillais Caribbean, dwa wyrośnięte krzaki, jednak potrzebują trochę więcej ciepła.
Poza tym zawiązuje 7 Pot White, Burkina Yellow i z niecierpliwością czekam na dojrzewanie kolejnych 33 odmian.

W celu dobrego owocowania dokonałem kilku zabiegów.
1) Wybrane krzaki podlałem 2x Substralem do pomidorów (0,2%) + Tytanit (0,05%) z naprzemienny podaniem kwasów humusowych
2) Zawiązujące owoce pryskałem co 5-7 dni saletrą wapniowo-magnezową (ewidentnie rosły w oczach)
3) Liście potraktowałem siarczanem magnezu (0,5%), jako że pH mokrej ziemi rośnie i dodatkowo nadmiar potasu potrafi przyblokować ten pierwiastek ważny dla fotosyntezy

W połowie czerwca w celach aktywizacji wzrostu spryskałem prewencyjnie wszystkie rośliny pożywką w składzie:
1) Siarczan magnezu 0,5%
2) Mocznik 1%
3) Hydropon Mikro Plus 0,1%
4) Tytanit 0,05%

Tymczasem po obfitych opadach szykuje się do oprysku roślin gruntowych solidną dawką siarczanu magnezu + mocznik + mikroelementy (Hydropon Mikro Plus).
Kilkanaście krzaków mam w donicach, z racji izolowania gatunków poza tymi na parapecie, każdą z nich zaprawiłem obornikiem granulowanym 50-80g w zależności czy 5-7,5l.
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Re: Borys - 2017

Postprzez bifu » 18 cze 2017, o 22:16

Borys, Twoje dziewczyny niechybnie dążą do dorosłości <chili>
Widok cudny, ale widać też ile Ci zawdzięczają ;) Oby wszystkie krzaki tak obficie Ci zaowocowały <chili> <chili> <chili> jak te ze zdjęć.
Avatar użytkownika
bifu

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 99
Images: 208
Dołączył(a): 22 lip 2016, o 11:34
Lokalizacja: Ropczyce
Pochwały: 3
Papryki:

Re: Borys - 2017

Postprzez Borys » 19 cze 2017, o 08:29

bifu napisał(a):Borys, Twoje dziewczyny niechybnie dążą do dorosłości <chili>

Oby nie... za szybko. Dorosłość oznaczałaby przejście w stadium bonchi :P

bifu napisał(a):Widok cudny, ale widać też ile Ci zawdzięczają ;)

Z każdym rokiem lepiej to wychodzi, grunt to zdobywanie wiedzy.
Najważniejsza jest odpowiednia selekcja, z najdorodniejszych 30 sztuk nasion, wybieram 10-20% i hoduję sadzonki, a z nich wybieram 1-2 sztuki, które najszybciej puszczają pąki.Tak było z Habanero Orange, które towarzyszy mi od początku 5 sezonów, zaś White Giant Habanero miał selekcję z dorosłych krzaków.
Szkoda tylko, że nie ma za dużo ciepła a południowy parapet przesłania mi wielkie drzewo :cry: może na jesieni coś znowu podskoczy, gdy słońce niżej zajrzy w okno i spadną liście z tegoż drzewa ;)

bifu napisał(a):Oby wszystkie krzaki tak obficie Ci zaowocowały <chili> <chili> <chili> jak te ze zdjęć.

Dzięki :D
Grunt bym doczekał się efektów 4ech nowych krzaczków w mojej stałej kolekcji.
Niekoniecznie musi być duży plon, wystarcza mi sama frajda, materiał na sosik barbecue już jest :-P
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Re: Borys - 2017

Postprzez bifu » 19 cze 2017, o 08:53

Borys napisał(a):Oby nie... za szybko. Dorosłość oznaczałaby przejście w stadium bonchi :P

Ale takie formy też ciekawie się prezentują, no i jakieś owoce również są. <salut>
13096
Avatar użytkownika
bifu

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 99
Images: 208
Dołączył(a): 22 lip 2016, o 11:34
Lokalizacja: Ropczyce
Pochwały: 3
Papryki:

Re: Borys - 2017

Postprzez Leif » 20 cze 2017, o 02:23

Borys napisał(a):Szkoda tylko, że nie ma za dużo ciepła a południowy parapet przesłania mi wielkie drzewo :cry: może na jesieni coś znowu podskoczy, gdy słońce niżej zajrzy w okno i spadną liście z tegoż drzewa ;)

Wiesz Borysie... przy odpowiednim nawożeniu nie musiałbyś czekać do jesieni... :roll:
Coś o tym wiem, testowałem na White Peruvian Habanero ;)

Wysłane z mojego MOVE3 przy użyciu Tapatalka
<chili> Growlog 2017 <chili>

Spoiler:
Avatar użytkownika
Leif

ROZGADANY
 
Posty: 242
Images: 58
Dołączył(a): 23 lut 2017, o 15:03
Lokalizacja: Ciemna Strona Słońca
Pochwały: 4
Papryki: :)

Re: Borys - 2017

Postprzez bifu » 20 cze 2017, o 11:58

Borys - jak zwykle Twoja ogromna wiedza skutkuje tym, że i u siebie mam nieodpartą ochotę podkarmić papryki jakimś "cudeńkiem" prze Ciebie stosowanym.
Czy dokarmienie dolistne Hydroponen Mikro Plus ( mam mi przyjść dopiero jutro :oops: ) o stężeniu 0,1% ( 1ml /1l wody) wraz z Tytanitem 0,06% ( 0.60ml /1 wody ) tak powiedzmy co 10 dni nie wyrządzi roślinom jakiejś krzywdy :?:
Na większości moich papryk są już pąki bądź kwiaty i zastanawiam się czy taki oprysk nie pomógłby im w lepszym owocowaniu. Do tej pory dwa razy opryskałem krzaczki substralem "magiczna siła - burza kwiatów do pelargonii" ( 1g/1l ) z dodatkiem Tytanitu ( 0.60 ml/1l ).
Póki co jeszcze nie zdechły :mrgreen: :mrgreen:
Avatar użytkownika
bifu

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 99
Images: 208
Dołączył(a): 22 lip 2016, o 11:34
Lokalizacja: Ropczyce
Pochwały: 3
Papryki:

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 26 gości