Niedobór składników mineralnych - objawy

Leczenie, zapobieganie

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez ch4 » 20 lut 2015, o 21:20

Lunatykk, przypatrz się dokładnie pod światło takim liściom, czy nie masz tam przypadkiem wciornastków (malutkie 1-1,5mm czarne lub brązowe "przecinki"), bo w początkowej fazie bardzo podobnie liście wcinają pozostawiając w miejscu żerowania srebrzyste plamki.

Drugi sposób polega na tym, że bierzesz czystą białą kartkę, podstawiasz ją pod liście i energicznie nimi potrząsasz.
Następnie dokładnie patrzysz co spadło i czy się rusza - warto to robić przy dobrym świetle.
Jak zobaczysz, że to co spadło się rusza lub masz wątpliwości, to bierzesz przezroczystą taśmę klejącą i "łapiesz" to coś, a następnie pod lupą, a najlepiej mikroskopem dokonujesz dalszej oceny.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez waletko » 24 kwi 2015, o 07:22

Witam! Mam taką propozycję: może dało by się opracować "szybką pomoc" dla laików, takich jak m.in. ja, która była by w formie tabelki i przedstawiała sposób poradzenia sobie z problemem niedoboru jakiegoś składnika? Bo rozpoznanie to jedno, a podanie brakującego składnika to drugie. Ktoś może na przykład nie wiedzieć, czy przy braku Potasu podać roślinie siarczan potasu, azotan potasu, czy może chloran potasu? Może papryki nie lubią związków z chlorem? Teraz pytanie jak podać: dolistnie? doglebowo? dokonewkowo? I przede wszystkim ile rozpuścić danego pierwiastka/związku w 1litrze wody? Albo inaczej: ile 1 roślina powinna dostać jednorazowo?
Avatar użytkownika
waletko

ŚWIEŻAK
 
Posty: 8
Images: 3
Dołączył(a): 19 lut 2015, o 18:38
Papryki:

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez bananajama » 24 kwi 2015, o 13:43

Witaj,

składniki mineralne to nie temat na jedną tabelkę, która i tak po powstaniu nie będzie miarodajna. Szeroko o potasie. Papryka chili jest wrażliwa na chlorki (nawozy potasowe stosować wyłącznie w formie siarczanowej) Tolerancja poszczególnych upraw na chlorki. Dokarmia się dolistnie w formie roztworu wodnego zgodnie z etykietą nawozu, doglebowo nawozi.

Powodzenia! 8-)
Avatar użytkownika
bananajama

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 195
Images: 143
Dołączył(a): 30 sty 2014, o 17:56
Lokalizacja: Wiedeń
Pochwały: 9
Papryki: grzeją się :)

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez lukkil » 30 cze 2015, o 16:31

jaki nawóz na niedobór azotu?
Avatar użytkownika
lukkil

ŚWIEŻAK
 
Posty: 7
Images: 0
Dołączył(a): 28 maja 2015, o 14:34
Papryki:

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez erulogoss » 3 lip 2015, o 10:45

Czy na niedobór fosforu można stosować KH2PO4 (do kupienia w akwarystycznych) ? Jeśli tak to jak go stosować przy uprawie papryk ?

edit: doczytałem że można stosować, dolistnie 2g/1l - proszę o potwierdzenie
Avatar użytkownika
erulogoss

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 92
Dołączył(a): 17 mar 2015, o 18:52
Lokalizacja: Szczecin
Papryki: znacznie więcej niż na początku :P

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez mas » 18 lip 2015, o 20:44

Najczęściej opisywane jest dawkowanie dolistne : stężenie 0,2% czyli właśnie 2g/l, jednak osobiście stosowałem dawkę 0,7g/l bo przy większym stężeniu widziałem miejscami na liściach skrystalizowane resztki (biały osad).
Avatar użytkownika
mas

ŚWIEŻAK
 
Posty: 1
Dołączył(a): 24 maja 2015, o 17:35
Papryki: Jalapeno, Hebanero Yellow, Cayenne Long, Cayenne Gold, Prik Kee Noo

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez ch4 » 23 lip 2015, o 21:05

Ściągawka z niedoborów pierwiastków u papryk ze zdjęciami i opisem:
http://www.growingcapsicums.com.au/pdf/1_plant_nutrition/nutrient_deficiency_and_tox_in_caps.pdf

Dość pomocny jest załączony tam diagram szybko prowadzący do brakującego roślinie składnika.
Choć ja bym ten diagram ten nieco rozszerzył i uzupełnił - moja propozycja poniżej.

Problem dotyka:
1. Starych liści
    -> Na liściach widoczne są prześwitujące małe jasne kropki lub martwe punkty [niedobór K, Mo]
    -> Na liściach widoczne są białe przebarwienia lub suche owalne plamy głównie między żyłkami [oparzenia słoneczne]
    -> Na liściach widoczne są fioletowe przebarwienia [niedobór P]
    -> Liście tracą zielony kolor, brak martwych punktów
      -> Kolor liści jest bury, khaki postępujący w stronę żółto-brązowego [zalane korzenie, roślina przelana]
      -> Kolor liści jest żółty lub blado zielony
        -> Żyłki na liściach są żółte, w kolorze reszty liścia [niedobór N]
        -> Żyłki na liściach pozostają zielone [niedobór Mg]
2. Młodych liści
    -> Liście od końców zasychają na ciemno zielono lub brązowo, kruszą się przy ściśnięciu lub są nienaturalnie zdeformowane i poskręcane [przenawożenie]
    -> Liście tracą zielony kolor, są blade lub żółte
      -> Żyłki na liściach także są żółte, w kolorze całego liścia [niedobór S, Cu]
      -> Żyłki na liściach pozostają zielone [niedobór Fe, Mn]
3. Wszystkich - zarówno starych jak i nowych liści [niedobór Zn]
4. Brak wiązania owoców, zółknięcie i odpadanie pąków / zalążków kwiatowych [niedobór Ca, B lub niekorzystne warunki atmosferyczne np. zbyt wysoka temp.]

Pochwały przyznane za post: 4
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez Ogurek » 12 lip 2016, o 15:38

Cześć mordki

Moje papryki mają problem a więc i ja mam problem. Niedawno rozpocząłem uprawę hydroponiczną papryka explosive ember, woda odstana, pH zmierzone, napowietrzacz wody, jest idealnie. Używam nawozu Substral magiczna siła do pomidorów (09.09.36) . Na początek żeby im zbytnio krzywdy nie zrobić do na 6 litrów wody dostały dwie łyżeczki tego specyfiku. Ale po kilku dniach zaczęło się im tworzyć coś takiego jak na zdjęciu. Rośliny były przez pierwsze dni za oknem więc początkowo myślałem, że to coś od słońca. Niestety nie. Potem zmieniłem wodę i zaaplikowałem im 4 łyżeczki nawozu. Ale problem dalej występuje. Oskubałem je z chorobowych liści żeby wiedzieć czy problem się powtórzy i się powtórzył. Papryka wypuszcza nowe zielone listki, tylko ciekawe na ile. :D I od tego momentu siedzą w domu na parapecie. Tyle niedoborów by miały jednocześnie? Nie widać tego na zdjęciu ale jeden liść wygląda jakby papryka miała brak azotu, inny z kolei liść ma spaloną końcówkę co by świadczyło o przenawożeniu. Zrzuca też niektóre małe pączki, te większe zostawiając. Problem jest też w odmianie bo wziąłem fioletową i z kolei niedoboru fosforu też nie mogę wykluczyć. Jak te mi zdechną to mam na szczęście jeszcze na działce do ewentualnego przesadzenia już zwykłe zielone odmiany. Zdjęcie sprzed pierwszego obrywania, teraz jakby tego było trochę mniej, ale to też może wizualnie przez to, że liście mają mniejsze.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Ogurek

NOWY
 
Posty: 16
Dołączył(a): 21 cze 2016, o 23:50
Lokalizacja: Jaworzno
Papryki: Wszystkie.

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez michal603 » 12 lip 2016, o 16:43

Witaj niby łyżeczka łyżeczce nie równa lecz wydaje mi się że 5-9 gram ma
A dawkowanie 1gram na litra raz w tygodniu więc niedoborów nie powinny mieć
Avatar użytkownika
michal603

NOWY
 
Posty: 43
Images: 0
Dołączył(a): 25 kwi 2014, o 22:06
Lokalizacja: śląsk
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez solymr » 12 lip 2016, o 19:33

2 łyżeczki to dość nieprecyzyjne określenie. Teoretycznie to 10g a na 6l to max 8g.
Masz za dużo potasu i za mało fosforu i azotu. A jak z wapnem i magnesem w mieszance wygląda?
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Choroby roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość