Niedobór składników mineralnych - objawy

Leczenie, zapobieganie

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez SCRUBBY » 29 sie 2016, o 09:58

To już paranoja... :-D
Avatar użytkownika
SCRUBBY

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 118
Dołączył(a): 22 lip 2016, o 14:26
Pochwały: 2
Papryki: Różne chinense'y i kilka ozdobnych :)

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez solymr » 29 sie 2016, o 17:04

Mr. Ed napisał(a):Nawet po zakupie większej ilości małych woreczków strunowych (w których ja np. trzymam nasionka chili) można podobno spodziewać się zainteresowania służb...

jasne, jakby nie mieli nic innego do roboty. To lekka przesada i wizja schizofrenika węszącego wszędzie spisek i inwigilację.
A jeśli chodzi o odczynniki to jest ograniczona liczba tych, którymi obrót jest ograniczony (pirotechnika, mat. wybuchowe, środki psychotropowe, na liście zapobiegania narkomanii) - na firmę kupisz je bez problemu, ale widziałem, że niektórzy omijają to poprzez oświadczenia, w którym trzeba napisać w jakim celu dany środek jest potrzeby.
Avatar użytkownika
solymr

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 602
Images: 222
Dołączył(a): 5 maja 2016, o 11:38
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 20
Papryki: 7 pot Katie White F2,7 Pot Primo,Dorset Naga,Scotch Brain,Orange Bleeder

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez pepper_dev » 14 kwi 2017, o 11:52

Witam,
jestem nowy na forum :) Jako, że nie widziałem działu do powitań, to wypadałoby to zrobić tutaj.

Papryczkami zajmuję się kilka lat. Były raz większe sukcesy raz mniejsze. Na ogół szło bez problemowo.
Ale jakoś w tym sezonie mam pacjenta do obejrzenia.

Jest to zimowana (idzie jej drugi sezon) HP22B. (wystartowana w zeszłym roku w doniczce, później pojechała na działkę do ziemi, powrót do warszawy na parapet - trzymała się dzielnie - mam okna dachowe, wiec pewnie lekko ponad 50% więcej światła niż normalne parapety).

Teraz dopadło ją coś... Tzn, na pewno była przesuszona przez chwile a póżniej prawdopodobnie mocno przelana.
Czy szanowni forumowicze będą w stanie potwierdzić moje przypuszczenia?
Widzę na niej niedobory magnezu, oraz własnie chyba nadmiaru wody (liście raczej idą w kolor brązowy, choć nie odpadają, widoczna chloroza [raczej magnez niż żelazo, choć nowych liści nie wypuszcza])

Krzaczek wygląda jak nieszczęście, ale to nie problem.zauważyłem, że papryczki dobrze potraktowane, regenerują się w tempie ekspresowym.
A oto rzeczony nieszczęśnik:
DSC01555.JPG


DSC01558.JPG


DSC01555.JPG


DSC01555.JPG



Czy moje przypuszczenia są właściwe? Polecicie coś na to ewentualne przelanie?
pozdrawiam i z góry dziękuję
pepper_dev
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
pepper_dev

NOWY
 
Posty: 43
Dołączył(a): 14 kwi 2017, o 00:28
Papryki: Bhut Jolokia, CR, Jalapeńo, Scorpion, Bird's Eye, Red Habanero

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez ch4 » 14 kwi 2017, o 18:46

Witaj,
Trochę udusiłeś swoją paprykę (przelanie).
Pozwól jej spokojnie samemu dojść do siebie, nie przesuszaj, bardzo delikatnie podlewaj.

Korzenie roślin potrzebują dostępu do powietrza, a dokładniej tlenu (bezpośrednio lub pośrednio np. rozpuszczonego w wodzie w procesie napowietrzania).
Jest to niezbędnym elementem procesu oddychania komórkowego.

Roślina w silnym stresie wchodzi w stan "obronny", w którym na tyle ile jest to możliwe odcina się ona od otoczenia starając się przetrwać niekorzystny dla niej stan.
Charakterystycznym tego objawem jest nagłe zatrzymanie się rośliny we wzroście na kilka-kilkanaście dni.
W takim stanie aparaty szparkowe pozostają zamknięte, roślina ogranicza do minimum wymianę powietrza z otoczeniem.
Zmniejsza się transpirancja, a wraz za nią także i pobierania wody z podłoża.
Do utrzymania niezbędnych procesów życiowych zaczyna ona pobierać, przemieszczać i/lub spalać to, co ma zgromadzone w żywych tkankach powodując widoczne objawy niedoborów, takie jak w Twoim przypadku (Mg oraz N są w roślinie mobilne i to objawy ich niedoboru widoczne są na zdjęciach).
Czasami rośliny pod wpływem stresu zrzucają liście oraz pąki i kwiaty.

Ten zachodzący nagle, dość krytyczny moment zmiany zachowania rośliny, często powoduje u ich właścicieli błędne reakcje kierowane "pod wpływem chwili".
Zwłaszcza, że towarzyszące temu inne symptomy faktycznie mogą wyglądać jak braki, czy niedobory jakiś pierwiastków.
Bardzo łatwo jest w takim stanie pogorszyć całą sytuację np. obficie podlewając lub silnie nawożąc.
Każda nagła zmiana jest czynnikiem stresogennym i należy ich unikać.

W takiej sytuacji chyba najlepszym rozwiązaniem jest odstawienie rośliny w spokojne, bezpieczne miejsce, w którym nie ma skrajnych czynników środowiskowych tj. silne słońce, duże wahania temperatury, czy wilgotności, bardzo delikatnie podlewając wyłącznie czystą wodą i pozwolić jej samemu dojść do siebie.
Pojawiające się nowe przyrosty (małe nowe listki), będą dobrym znakiem wskazującym na powrót rośliny do normalnego funkcjonowania.
Dopiero od tego momentu należy spokojnie i stopniowo wracać do stanu normalnego.

Pamiętać należy, że stres jest zachowaniem nagłym i trzeba go spokojnie odczekać.
Wyczerpywanie się elementów odżywczych daje powolne, postępujące w czasie i stopniowo nasilające się objawy niedoborów, a nie zmiany nagłe.
Poza tym w zależności od mobilności brakujących elementów objawy takie występują zwykle najpierw na nowych lub starych liściach i rzadko kiedy w jednakowym stopniu dotyczą całej rośliny.
Warto o tym pamiętać.

Przyczyn stresu może być wiele, oprócz przelania mogą to być: silne działanie promieni słonecznych, zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, przenawożenie, przesuszenie, atak szkodników, jak również zabiegi pielęgnacyjne (przesadzanie, przycinanie), czy nawet silny wiatr.

Keep calm and carry on <salut>

Autor postu otrzymał pochwałę
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez pepper_dev » 14 kwi 2017, o 19:59

Hmm, dzięki za opowiedz. Tak cos mi sie wydawało. Czyli nie wystawiam na slonce jeszcze. Czekam az podeschnie ziemia i zostaje trzymac kciuki. Aha, jest jeszcze opcja zakupu preparatu asas#i sl (nie chc reklamowac), bo na winorosli i borowkach costam mi pomagalo po przemarznieciu majowym.

No nic.czekam cierpliwie :)

Dzieki raz jeszcze.
Pepper_dev
Avatar użytkownika
pepper_dev

NOWY
 
Posty: 43
Dołączył(a): 14 kwi 2017, o 00:28
Papryki: Bhut Jolokia, CR, Jalapeńo, Scorpion, Bird's Eye, Red Habanero

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez pepper_dev » 20 kwi 2017, o 02:09

Update:

po paru dniach nie robienia niczego (z krzakiem), wypuszcza młode listki. Hurtowo :)
ziemia przeschła i jakoś to się zaczęło dalej turlać hehe.
dzięki za pomoc.
pozdrawiam
pepper_dev
Avatar użytkownika
pepper_dev

NOWY
 
Posty: 43
Dołączył(a): 14 kwi 2017, o 00:28
Papryki: Bhut Jolokia, CR, Jalapeńo, Scorpion, Bird's Eye, Red Habanero

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez ch4 » 20 kwi 2017, o 18:33

No i super.
O to właśnie chodziło <thumright>
Puki ma mało młodych liści podlewaj delikatniej, a jak się już zagęści, to już normalnie.
Stare liście po takim przejściu może za chwilę zacząć zrzucać i będzie to normalny objaw.

Pozdrawiam <salut>
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez pepper_dev » 21 kwi 2017, o 10:02

Bede mial jeszcze jedną pacjentkę do wyprowadzenia. Miała być do odstrzału, ale w tym roku bardzo słabo u mnie z repertuarem (pomylone badziewia z allegro), to ją zatrzymam.
Jakiś stary scorpion red, popalone/czarne wszystkie młode pędy. Nie są w stanie wykształcić liści. Wygląda jak mszyce, albo inne wciornistki - ale na krzaku nic nie widać. Później wrzucę zdjęcia. To będzie trudny okaz :)
Pozdrawiam i dzięki.

Edyta:
poniżej foty papryczki co już "stała pod śmietnikiem" :D
DSC01624.JPG

DSC01623.JPG

DSC01622.JPG

DSC01621.JPG

pepper_dev

PS. ma ktoś odsprzedać jalapeńo classic?
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
pepper_dev

NOWY
 
Posty: 43
Dołączył(a): 14 kwi 2017, o 00:28
Papryki: Bhut Jolokia, CR, Jalapeńo, Scorpion, Bird's Eye, Red Habanero

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez Borys » 25 kwi 2017, o 00:21

Wygląda jak zasolenie (zwłaszcza potasem).
Gdyby to ode mnie zależało, zmieniłbym ziemię uprzednio przepłukując bryłę i popryskał Asahi/Superplonem.
Roślina do odratowania, ewidentnie chce sobie jeszcze pożyć.
Avatar użytkownika
Borys

ROZGADANY
 
Posty: 290
Dołączył(a): 8 lip 2013, o 16:51
Lokalizacja: Masovia
Pochwały: 28
Papryki: 50 tys - 800 tys SHU

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

Postprzez ch4 » 25 kwi 2017, o 20:05

Pepper_dev,
zrób proszę zbliżenie na spodnią stronę jakiegoś większego liścia.
Nie masz tam czasem delikatnych pajęczynek?
Z góry liście wyglądają jakby były zaatakowane przez jakiegoś szkodnika (może przędziorki)?

Mszyce z pewnością byś zauważył, jak nie po nich samych, to po lepkiej spadzi.
Wciornastki też dość charakterystycznie wyjadają liście pozostawiając srebrzyste ślady, a tu ich objawów także nie widzę.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Choroby roślin

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości