Strona 1 z 18

Niedobór składników mineralnych - objawy

PostNapisane: 7 mar 2014, o 02:48
przez bananajama
N - niedobór azotu można rozpoznać po żółknięciu liści (chloroza) i ogólnym zahamowaniu wzrostu rośliny. Ponieważ azot ma możliwość przemieszczania się w roślinie,dlatego w wyniku niedoboru najpierw żółkną najstarsze liście-z czasem ich barwa przechodzi w czerwono-liliową tonację,by w efekcie całkowicie uschły. Chloroza obejmuje całą pow blaszki liściowej, włącznie z nerwami, przy czym u niektórych roślin nerwy główne przybierają barwę czerwoną ,dominuje jasnozielone zabarwianie liści z odcieniem czerwonawym. Zahamowanie wzrostu części nadziemnych i podziemnych (karłowacenie), nadmierne wydłużanie korzeni, słabe rozkrzewienie, produkcja antocyjanów.

P - przede wszystkim stymuluje kwitnienie i zawiązywanie owoców oraz pobudza roś do tworzenia korzeni. Niedobór fosforu hamuje wzrost rośliny. Starsze liście ciemnieją a często pojawia się na nich czerwonawy, fioletowo-purpurowy odcień, zwijają się pod kątem ostrym do łodygi. Zahamowanie wzrostu, liście małe, przedwcześnie odrzucane, niewiele pędów bocznych,pędy krótkie i ciemne.

K- w wypadku niedoboru rośliny słabo rosną a brzegi starszych liści żółkną (od wierzchołków i brzegów) z czasem brunatnieją (zabarwienie na kolor ciemnoniebiesko zielony) i zamierają. Występują plamy martwicze na blaszce liściowej przy znacznych brakach potasu. Objawy chlorozy. Znaczne ograniczenie organów zapasowych roślin.

Mg - jest pobierany przez niektóre roślin w dużych ilościach. Stanowi centralny atom chlorofilu decydując o wybarwieniu liści, warunkuje właściwy przebieg przemiany materii. Objawy występują zwykle na starszych liściach. Charakterystycznym objawem deficytu jest chloroza międzyżyłkowa. Chlorotyczne plamy obejmują tylko tkankę pomiędzy nerwami,tworząc marmurkowatość liści u roślin dwuliściennych lub pasiastość u jednoliściennych. Zmiany wywołane niedoborem rozpoczynają się od brzegów blaszki liściowej przechodząc na dalszą jej powierzchnię. Żółte lub ciemnofioletowe przebarwienia (występuą na przemian zielono zabarwionych tkankach przy nerwach i czerwonofioletowych plam miedzy nimi).

Cu - powoduje zahamowanie reakcji oddychania tkankowego objawiające się spowolnieniem wzrostu oraz występowaniem brązowych plam,czasem o odcieniu niebieskozielonym. Może wystąpić pomarszczenie blaszek liściowych. Zaburzenia w turgorze (brak jędrności) na liściach mogą występować nekrotyczne plamy, młodsze liście bieleją, na starszych występują chlorozy. Zaburzenie w formowaniu organów generatywnych.

S - objawy niedoboru występują rzadko,na młodych liściach, przypominają objawy niedoboru N. Chloroza całych liści. Najpierw chorują najmłodsze liście. Dochodzi do żółknięcia nerwów liściowych. Występują czerwone plamy na blaszkach liściowych, żyłkowanie może mieć zabarwienie purpurowe.Rośliny słabiej rosną,stają się sztywne i kruche, młode liście jaśnieją.

Fe - niedobór występuje zazwyczaj na najmłodszych częściach rosliny.Wynika to z malej ruchliwości(z wolnego przemieszczania z liści starszych do młodszych). Chloroza miedzyzylkowa liści wierzchołkowych, zahamowany jest także wzrost roślin na skutek spowolnienia fotosyntezy i oddychania tkankowego,przedwczesne zrzucanie liści.

8-)

ależ proszę...

Obrazek

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

PostNapisane: 15 mar 2014, o 13:39
przez pacpaw
Fajnie by było zobrazować jeszcze to co zostało tak opisane. Jak zidentyfikuje jakiś niedobór u swoich roślinek postaram się wrzucić zdjęcia.

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

PostNapisane: 27 kwi 2014, o 22:42
przez eRd
Bardzo fajna grafika bananajama <salut>
Właśnie mam problem z moimi lemon dropami. Na obu mam coś takiego, że liście żółkną i obumierają od czubka, a później opadają całkowicie. W wyniku tego mam dwie rośliny gdzie na czubku mam zdrowych parę liści potem łodyga bez liści długości ok 25cm, a na dole doniczka :shock:
Przykład liścia, który opadł poniżej:
Obrazek
Obrazek
Wiecie może czym to jest spowodowane? Zacząłem podlewać biohumusem, bo może czegoś brakuje roślinkom i uda się je uratować. Na innych zauważyłem też pod światło, że są takie jakby nieco przezroczyste punkty, ale to chyba brak potasu. Przynajmniej tak wynika z grafiki, którą dodał bananajama.
Ogólnie to chcę już papryczki i pomidory przesadzić do szklarni, bo pewnie już mało jest dla nich ziemi i korzenie nie mają gdzie się rozwijać a co za tym idzie wzrost roślin niepotrzebnie się zatrzymuje.

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

PostNapisane: 28 kwi 2014, o 22:54
przez bananajama
Witaj,

brak potasu jak napisałeś. Opryskaj dolistnie. Zastosuj nawóz o wysokiej zawartości NPK. Biohumus na nic się zda. Za mała dawka mierzona w dziesiętnych procentach. Docelowo nawoź granulatem dla stabilizacji.

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

PostNapisane: 28 kwi 2014, o 23:13
przez eRd
Przy przesadzanie do szklarni mam zamiar wymieszać z glebą microstar pz, a dodatkowo zasilać rośliny azofoską. Czym można teraz doraźnie zasilić rośliny dolistnie? Możesz polecić jakiś nawóz?

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

PostNapisane: 29 kwi 2014, o 08:22
przez Butcher
Ja mogę polecić magiczną siłę substrala, osobiście używam już drugi sezon i nie było żadnych problemów z roślinami:
http://www.substral.pl/p,58,magiczna-si ... dorow.html NPK: 9-9-27

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

PostNapisane: 23 maja 2014, o 18:16
przez dziobak
Witam, mojej roślince czegoś chyba brakuje. Z informacji podanych powyżej wynika, że prawdopodobnie azotu, albo żelaza. Najstarsze liście już od jakiegoś czasu żółkną i opadają. W trakcie tego zacząłem podlewać "Magiczną siłą do pomidorów", ale proces trwa dalej(kolejne listki robią się żółte). Co by tu zrobić, żeby ocalić roślinkę? Zawiązały się już dwie papryki, a kolejne pączki już szykują się do rozwinięcia :D

Obrazek

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

PostNapisane: 23 maja 2014, o 21:09
przez bananajama
Rozcieńcz nawóz i spryskaj roślinę dolistnie. Powtórz po kilku dniach. Stosuj nawóz w postaci stałej żeby zapobiegać podobnym skutkom.

Może dopiero podlewałeś ale ziemia jest za mokra.

<salut>

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

PostNapisane: 31 maja 2014, o 14:35
przez salami007
Cześć,
Dziś zauważyłem na moich papryczkach dziwne prześwitujące kropki na liściach. Oceńcie czy to 8 a może coś innego ?
Zjawiska występują na: Cyklonie, Jolkach, Habanero Orange i Red

Tu są zdjęcia 2 od spodu liścia i jeden z góry
http://zapodaj.net/c46c0b5f7eb92.jpg.html
http://zapodaj.net/22e771e0cb181.jpg.html
http://zapodaj.net/c4ac674de9361.jpg.html

Re: Niedobór składników mineralnych - objawy

PostNapisane: 15 cze 2014, o 16:30
przez ch4
Do kolekcji - przykład niedoboru magnezu (Mg):

Obrazek

Jedną z opcji zaradczych jest oprysk siarczanem magnezu (epsom salt) dostępnym w małych 5g opakowaniach np. w aptece.