Bhut Jolokia

Odmiany należące do Capsicum chinense

Bhut Jolokia

Postprzez karlos » 9 maja 2011, o 23:36

Nazwa: Bhut Jolokia papryka Chili (a.k.a. Ghost Pepper, Naga Jolokia, Cobra Pepper)

Gatunek: Capsicum Chinense

Skala ostrości 1-10: 10+

Kraj pochodzenia: Pochodzi z północno-wschodnich Indii i jest zbierana w prowincjach Assam, Nagaland i Manipur na Sri Lance i w Bangladeszu.

Wielkość owoców: 5-8 cm długość 2,5-4szerokość

Kolorystyka: Od zielonej, lekko żółtej przez pomarańczowo-czerwoną do mocno czerwonej.

Wysokość krzaka: Do 160cm

Informacje:
Jolokia wyhodowana została przez indyjskiego hodowcę i miała moc 1,041,427 SHU , potwierdzoną przez Księge Rekordów Guinessa jako najostrzejsza papryka świata w Październiku 2007 roku.

Świeże "Jolokie" zazwyczaj mierzą 5-8cm długości i około 2,5-4 cm szerokości. Pomarańczowo-czerwona barwa i lekko pomarszczona skórka, która odróżnia je od młodych papryk Habanero. Samodzielna hodowla niczym nie różni się od sadzenia normalnych papryk.
Rośliny potrzebują dużo miejsca w szczególności jeśli sadzimy je w szklarni czy w ogrodzie. W sprzyjających okolicznościach drzewka mogą osiągnąć nawet rozmiary 160 x 160 cm. Hodowane w doniczkach sprawują się równie dobrze ale nie ma co liczyć na oszałamiające rozmiary.

"Ghost Pepper" mogą być używane jako przyprawa do posiłków jak i spożywane samodzielnie Bhut Jolokia ma owocowy-pieprzowy aromat z wyczuwalną nutką kapsaicyny. Idealne do suszenia, nie tracą praktycznie nic ze swojej ostrości. Już jedno nasionko dostarczy Ci niesamowitych wrażeń.
Odmiana jest wymagająca i lubi dużo ciepła.
Choco_Bhut_J.jpg




Obrazek
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Ostatnio edytowano 29 wrz 2011, o 20:02 przez karlos, łącznie edytowano 1 raz
kocham chili pod każdą postacią :)
Obrazek
Jeśli lubisz chili i cycki to kliknij w baner powyżej <chili>
MIEJSCE NA SPAM--->
Avatar użytkownika
karlos

VIP CHILIHEAD
 
Posty: 2098
Images: 28
Dołączył(a): 5 maja 2011, o 14:39
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 1
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Bhut Jolokia

Postprzez burn_dat <jolokia> » 23 paź 2011, o 22:35

karlos napisał(a):Nazwa: Bhut Jolokia papryka Chili (a.k.a. Ghost Pepper, Naga Jolokia, Cobra Pepper)

...

Kraj pochodzenia: Pochodzi z północno-wschodnich Indii i jest zbierana w prowincjach Assam, Nagaland i Manipur na Sri Lance i w Bangladeszu....

i Wietnamie, ale nie jest to "Kraj pochodzenia", tylko miejsca gdzie z powodzeniem się uprawia tą roślinę,
krajem pochodzenia jest Bhutan.
Bhut Jolokia, Naga Jolokia, Cobra Pepper to trzy różne papryki.
ognia nie gaście
Obrazek
Avatar użytkownika
burn_dat <jolokia>

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 59
Images: 11
Dołączył(a): 19 maja 2011, o 17:07
Papryki:

Re: Bhut Jolokia

Postprzez V3rtyX » 17 lut 2012, o 21:02

'Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w pałacu z drewna i kamienia. Królestwo Boże jest w was i wokół was... nie w budynkach z drewna i z kamienia. Rozłup kawałek drewna, a będę tam
Ktokolwiek odkryje znaczenie tych prawd nie zazna śmierci.
Avatar użytkownika
V3rtyX

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1302
Images: 79
Dołączył(a): 24 maja 2011, o 12:56
Papryki:

Re: Bhut Jolokia

Postprzez Wiking » 3 cze 2013, o 02:04

Bhut Jolokia - Red
K640_Cokobhut.JPG

Moja Bhut Jolokia - czekoladowa.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Wiking

NOWY
 
Posty: 48
Dołączył(a): 22 sty 2012, o 23:23
Lokalizacja: raz w miesiacu Jelenia Gora.
Papryki: CAP 980, Fatalii Yellow + 120 innych

Re: Bhut Jolokia

Postprzez telep_lbn » 1 paź 2013, o 23:27

Czy Bhut Chocolate wybarwia się z zielonego od razu na brązowo czy ma jakieś fazy przejściowe (żółty/pomarańczowy)?
Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.


Avatar użytkownika
telep_lbn

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 178
Images: 33
Dołączył(a): 15 wrz 2012, o 23:35
Lokalizacja: południowy-wschód
Papryki:

Re: Bhut Jolokia

Postprzez binladen » 1 paź 2013, o 23:52

Nie ma faz przejściowych. Z zielonego miejscami ciemnieje aż cała robi się brązowa
Avatar użytkownika
binladen

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 121
Images: 459
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 17:54
Lokalizacja: podkarpacie
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Bhut Jolokia

Postprzez telep_lbn » 2 paź 2013, o 00:18

To chyba mam wyje... :P
Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.


Avatar użytkownika
telep_lbn

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 178
Images: 33
Dołączył(a): 15 wrz 2012, o 23:35
Lokalizacja: południowy-wschód
Papryki:

Re: Bhut Jolokia

Postprzez binladen » 3 paź 2013, o 02:04

O tu masz jak to u mnie wyglądało z fazami przejściowymi (końcówka zbiorów 2012)
2095
Avatar użytkownika
binladen

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 121
Images: 459
Dołączył(a): 20 wrz 2011, o 17:54
Lokalizacja: podkarpacie
Pochwały: 1
Papryki:

Re: Bhut Jolokia

Postprzez telep_lbn » 3 paź 2013, o 10:40

Dzięki za fotę ;) to u mnie jedna właśnie tak dojrzewa, druga niestety robi się pomarańczowa więc albo dostałem pomylone nasionka albo się skrzyżowały po prostu ;)
Jestem Polakiem - więc mam obowiązki polskie: są one tym większe i tym silniej się do nich poczuwam, im wyższy przedstawiam typ człowieka.


Avatar użytkownika
telep_lbn

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 178
Images: 33
Dołączył(a): 15 wrz 2012, o 23:35
Lokalizacja: południowy-wschód
Papryki:

Re: Bhut Jolokia

Postprzez ostry » 14 lip 2014, o 20:47

:shock: A ktoś z Was może wie coś o Olive (zielona) i Purple (fioletowa) Bhut Jolokia oraz Yellow Naga (nie Yellow Bhut) i Black Naga (Chocolate King Naga)? Czy to jakieś krzyżówki, czy jakieś rzadsze - wyselekcjonowane okazy? A jak jest ze smakiem, ostrością i dostępnością w Polsce ich nasion?

http://www.refiningfirechiles.com/ccsuperhots.html
Avatar użytkownika
ostry

MAŁOMÓWNY
 
Posty: 77
Dołączył(a): 7 lut 2013, o 21:47
Lokalizacja: Rzeszów
Papryki:

Następna strona

Powrót do Capsicum chinense

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości