CAPSICUM PUBESCENS - Informacje ogólne

Odmiany należące do Capsicum pubescens

CAPSICUM PUBESCENS - Informacje ogólne

Postprzez marcys193 » 12 kwi 2013, o 18:41

Capsicum pubescens - gatunek rośliny z rodziny Psiankowatych (Solanaceae). C. pubescens jest najstarszym znanym udomowionym gatunkiem papryki. Sądzi się, że został udomowiony już 6000 lat p.n.e przez ludy zamieszkujące Amerykę Północną i Południową.

Capsicum pubescens rośnie w Andach z Chile do Kolumbii, a także w górach Ameryki Środkowej i Meksyku. Dzięki temu w różnych rejonach tych państw papryka nosi inną nazwę:

- Locoto - Ameryce Południowej
- Rocote, Caballo lub " Horse " w Gwatemali i niektórych częściach Meksyku.
- Manzano / Manzana lub "Apple Pepper " w Peru i Meksyku – odmiany przypominające małe jabłka gdy są czerwony lub jako Perón lub " Pear Pepper" gdy mamy do czynienia z odmianami zielonymi.
- Canario lub "Canary" nazwy odnoszące się do żółtej odmiany, szczególnie w Oaxaca (Meksyk) lub jako Cera, Malinalco lub Ciruelo, bądź Cirhuleo w Queretaro(Meksyk).


Obszary Występowania *:

2948

Pokrój:

Podobnie jak inne gatunki z rodzaju Capsicum, sadzonki C. pubescens mogą rosnąć jako krzew lub pnącze. Roślina w pierwszym roku swojego życia dorasta do około 60 cm, jednak jako jedyna odmiana może rosnąć nawet przez 15 lat, tworząc przy tym 4 metrowe rośliny wyglądem przypominające drzewa. C. pubescens wykazuje odporność na niskie temperatury, znacznie niższe niż inne odmianach dzięki adaptacji w Andach na wysokości około 1800 – 3000 m n.p.m., jednak mróz jest dla niej zabójczy. Cechą odróżniającą C. pubescens od innych gatunków to owłosione pędy i liście, oraz występowanie czarnych nasion. Papryka osiąga wynik 30.000 - 100.000 w skali Scoville.


2949
foto: C. pubescens - pokrój**Liście - liście mają 5-12 mm długiego ogonka, jajowate blaszki liściowe do 5-12 cm długości, 2,5 do 4 cm szerokości, zwężająca się na górze, o podstawie klina (zdjęcie poniżej)

2952

Kwiaty - Kwiaty pojawiają się pojedynczo lub w parach (rzadko po cztery) na pędach. Kielich ma kształt pięciu połączonych trójkątów, o kolorze niebiesko-fioletowym, jaśniejszym w środku ciemniejącym na zewnątrz kielicha. W środku znajdują się pylniki, także o fioletowym zabarwieniu (zdjęcie poniżej)

2951

Oraz wygląd nasion:

2950


Owoc *:

2947Uprawa:

Kiełkowanie nasion musi odbywać się w dość wysokiej temperaturze - do 28 °C. Gotowe sadzonki można trzymać w niższej temperaturze jednak musi ona oscylować w granicach 18 – 24 °C. Mimo iż papryki z tego gatunku wytrzymują niższą temperaturę to znacznie spowalnia to ich wzrost.

Rośliny preferują stanowisko w pełnym słońcu z duża ilością składników pokarmowych w glebie. Gleba powinna być przepuszczalna najlepiej piaszczysto-gliniana o wartości ph od 5.6 – 7.5. Zalecany nawóz o zwiększonej zawartości azotu w fazie wegetatywnej. W momencie kwitnięcia i dojrzewania powinno się stosować nawozy o wysokich zawartościach potasu i fosforu.

Papryki powinno się regularnie i obficie podlewać. Przy braku wody strąki nabiorą gorzkiego smaku.

By całkowicie się rozwinąć Capsicum pubescens potrzebują od 100 do 120 dni od wysiewu nasion, lub od 80 do 95 dni gdy szczepiliśmy paprykę.
* - źródło en.wikipedia.org
** - źródło: delange.org

Artykuł powstał na podstawie:
- en.wikipedia.pl
-delange.org
Oraz innych informacji dostępnych w zasobach sieci internet. Proszę o spostrzeżenia, którymi będę uzupełniał tekst
Avatar użytkownika
marcys193

ROZKRĘCA SIĘ
 
Posty: 106
Images: 6
Dołączył(a): 12 paź 2012, o 12:30
Papryki: Bulgarian Carrot, Fatalii, Habanero Red i White, Jalapeno Purple, Lemon Drop

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Powrót do Capsicum pubescens

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron