Buzz 2015

Pamiętnik ogrodnika

Buzz 2015

Postprzez Buzz » 12 lut 2015, o 15:40

Ostatnie nasiona w tym rzucie trafiły właśnie do ziemi, więc najwyższa pora zacząć swojego pierwszego growloga <chili>

Jest to mój pierwszy "poważny" sezon, gdzie faktycznie o rośliny dbam i dbać będę, a nie w stylu "jak wyrośnie to wyrośnie" :twisted: Mimo to jest to rok eksperymentalny, gdzie zobaczę jak i co, czy coś zmienić, poprawić itd. Dlatego wszelkie sugestie mile widziane!

Bez owijania w bawełnę - co posadziłem:
-Jalapeno
-Habanero red
-HP22B
-Raja Mirch
-Naga Viper
-Bhut Jolokia Strain II
-Bhut Jolokia Chocolate
-Piri Piri
-Trinidad Scorpion Morouga Red
-pomidory Alicante

Łącznie 72 sadzonki. Jak widać będzie dosyć ostro <chili>

Jalapeno, Habanero i HP22B poszły do gruntu najwcześniej, 24.01, natomiast growbox stoi dopiero od 9.02, a wcześniej były doświetlane tylko bardzo prowizorycznie. Są przez to dosyć wyciągnięte i nie tak wyrośnięte jak mogłyby być. Alicante poszło ok. 1.02, natomiast cała reszta dopiero w tym tygodniu.

Growbox jest zrobiony najbardziej fachowo jak mogłem, ponieważ wolę wydać więcej kasy, ale żeby służył mi kilka lat. Materiały:

Growbox:
-płyta OSB 10mm - 47zł
-śrubki, wkręty, zawiasy - <15 zł (część wygospodarowana)
-trochę skręcania

Oświetlenie+wentylacja+reszta:
-2 x lampa LED 10W - 180zł
-konstrukcja oświetlenia (listwa itd.) - 20zł
-folia NRC - kilka złotych (wygospodarowana)
-duct tape - kilka złotych (wygospodarowana)
-wentylator komputerowy - 10-15zł (wygospodarowany)
-korytko, kable, zasilacze - nawet nie wiem ile w sumie, wszystko wygospodarowane

Jak widać cały growbox zmieścił się chyba w 250zł, choć dużo części miałem wygospodarowanych. Panele LED kupiłem od razu zmontowane, jak ktoś chce linka podeślę na PW. 20W to nie lampa na stadionie, ale i tak wali nieźle, zwłaszcza że dałem 3 stopnie wysokości na które mogę przenieść listwę, więc teraz jest ona ok. 15 cm nad roślinami. Zobaczymy - jak będzie za mało to dorzucę więcej za rok. W tym sezonie testuję ;)

W boxie temperatura nie jest zbyt wysoka, ponieważ LEDy prawie się nie grzeją - ok. 20*C. Ale chyba na razie więcej nie trzeba.

Specjalne podziękowania dla Majoneza, który hojnie wzbogacił tegoroczną różnorodność roślin <salut> <thumright>

Ale teraz może trochę zdjęć, up-y postaram się wrzucać co kilka dni :) Wszelkie sugestie/uwagi/porady/komentarze mile widziane :!:
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Buzz

NOWY
 
Posty: 35
Dołączył(a): 23 sty 2015, o 18:49
Lokalizacja: Śląsk
Papryki:

Udostępnij:

Udostępnij dla Facebook Facebook Udostępnij dla Twitter Twitter Udostępnij dla MySpace MySpace

Re: Buzz 2015

Postprzez mih000 » 12 lut 2015, o 19:11

Profesjonalnie to wyglada.
Ja bym zadbal jeszcze o wyzsza temp, bo w tej nasiona ktore jeszcze nie wykielkowaly moga miec trudnosc.
Druga rzecz, ze te 20W LEDów może byc mało na taką powierzchnię.
To tyle z 'przypierdalania sie' :D

<thumright>
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Buzz 2015

Postprzez ch4 » 12 lut 2015, o 19:14

Witaj Buzz,
Ile masz LED`ów na każdą ze stron po 10W (3x3W, 5x2W)?
Sądząc po barwie stawiałbym na 2x po 4 czerwone + 1 niebieski (2W na diodę).
Mierzyłeś do jakiej temperatury się one rozgrzewają, bo 20*C to na pewno nie mają, chyba że masz 10-15*C w boxie.
Bo z tego co widzę na zdjęciach za radiator robi raczej niewielki kawałek aluminium, a sprawność LED`ów (lm/W) spada wraz ze wzrostem temperatury.
------------
Pozdrawiam,
Darek / ch4
Avatar użytkownika
ch4

MŁODY CHILIHEAD
 
Posty: 665
Images: 330
Dołączył(a): 22 paź 2013, o 19:09
Pochwały: 74
Papryki: ostre i kolorowe

Re: Buzz 2015

Postprzez Buzz » 12 lut 2015, o 19:45

mih000, właśnie kombinuję jak to zrobić, mam nadzieję, że termofor pomoże! A co do LEDów - też się nad tym problemem zastanawiam, ale zobaczymy :lol: Zapomniałem dodać, że box ma 0,36m^2 a propos powierzchni.

ch4 - jeden panel ma 8x 660nm, 1x 440nm, 1x 470nm, każda 1W :) Nie mierzyłem, ale po przyłożeniu ręki do nich po całym dniu pracy naprawdę nie wydają się ciepłe (nie parzą, czyli <50*C). A z tego co ktoś tu kiedyś pisał muszą się naprawdę ekstremalnie rozgrzać, żeby straciły wyraźnie na sprawności.

Dzięki za opinie <salut>
Avatar użytkownika
Buzz

NOWY
 
Posty: 35
Dołączył(a): 23 sty 2015, o 18:49
Lokalizacja: Śląsk
Papryki:

Re: Buzz 2015

Postprzez DAN » 13 lut 2015, o 11:31

Witam, ja właśnie jestem na poziomie "sezon zerowy" czyli właśnie co urośnie to urośnie ( ale staram się jak mogę żeby wyszło najlepiej jak się da) , growbox fajny , będę podglądał hodowlę <thumright>
Avatar użytkownika
DAN

NOWY
 
Posty: 26
Images: 4
Dołączył(a): 11 lut 2015, o 13:37
Lokalizacja: KTA
Papryki:

Re: Buzz 2015

Postprzez Buzz » 19 lut 2015, o 19:05

Mały update. Pomidory siedzące od początku swojego życia pod LEDami rosną bardzo ładne, mocne. Papryki trochę wyciągnięte, ale też całkiem szybko przyrastają. Czekam na wykiełkowanie roślin z zeszłego tygodnia, ale powinny się już niedługo pojawiać. Dodałem lampę grzewczą 50W, żeby podnieść tempreaturę, obecnie w środku jest ok. 24*C, więc lepiej niż kilka dni temu. Najstarsze siewki siedzą już w ziemi prawie miesiąc, więc dostały też dziś trochę "koksu" w postaci Florovitu do upraw (3% azot; 2% potas; 70 mg/l miedź; 400 mg/l żelazo; 150 mg/l - cynk, wapń, magnez, siatka, bor; inne). Asahi za niedługo. Trochę zdjęć:

Jalapeno testowe 15.02:
Obrazek

To samo jalapeno 19.02:
Obrazek
Obrazek

Pozostała hodowla:

Całość
Obrazek

Jalapeno
Obrazek

pomidor Alicante
Obrazek
Avatar użytkownika
Buzz

NOWY
 
Posty: 35
Dołączył(a): 23 sty 2015, o 18:49
Lokalizacja: Śląsk
Papryki:

Re: Buzz 2015

Postprzez Buzz » 27 lut 2015, o 16:09

Czy takie lekkie żółknienie liścieni jest normalne? Mają dosyć sucho, może to tego wina? Jalapeno.
Nie masz wystarczających uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego postu.
Avatar użytkownika
Buzz

NOWY
 
Posty: 35
Dołączył(a): 23 sty 2015, o 18:49
Lokalizacja: Śląsk
Papryki:

Re: Buzz 2015

Postprzez mih000 » 27 lut 2015, o 17:55

Jak tylko liścienie to luz, one i tak w koncu odpadną
Avatar użytkownika
mih000

SUPER CHILIHEAD
 
Posty: 1049
Images: 256
Dołączył(a): 24 lut 2014, o 13:58
Lokalizacja: Poznań
Pochwały: 41
Papryki: Głównie superhoty :)

Re: Buzz 2015

Postprzez bananajama » 27 lut 2015, o 19:45

Jak właściwe to uboga gleba ew. nieprawidłowe pH - nie pozwalające na pobór składników odżywczych.
Avatar użytkownika
bananajama

UŻYTKOWNIK
 
Posty: 195
Images: 143
Dołączył(a): 30 sty 2014, o 17:56
Lokalizacja: Wiedeń
Pochwały: 9
Papryki: grzeją się :)

Re: Buzz 2015

Postprzez Buzz » 27 lut 2015, o 20:25

Na razie tylko liścienie, właściwe są ok.
Avatar użytkownika
Buzz

NOWY
 
Posty: 35
Dołączył(a): 23 sty 2015, o 18:49
Lokalizacja: Śląsk
Papryki:

Następna strona

Powrót do Nasze Growlogi

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 31 gości